Sněmovní výbor žádá odchod Parkanové z veřejných funkcí

Exministryně obrany a současná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasta Parkanová by měla odstoupit z veřejných funkcí. Vyzval ji k tomu branně-bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny poté, co vyslechl exředitele vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Ten před poslanci vypovídal nejen o korupčních kauzách na ministerstvu obrany, ale především o okolnostech svého odchodu z funkce v roce 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) | Foto: Štěpán Kotrba

Členové branně-bezpečnostního výboru hodnotili informace, které se od generála Krejčíka dozvěděli během tříhodinového slyšení, jako překvapivé, závažné a hlavně nové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Věry Masopustové ze závěrů jednání branně-bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny na Radiožurnálu.mp3

Původně očekávané téma korupčních kauz totiž zastínily okolnosti odchodu Miroslava Krejčíka z funkce ředitele Vojenského zpravodajství a armády vůbec. To se mělo stát na základě informací, které sepsal a doručil tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové jeho podřízený. Po jednání výboru to potvrdil i generál Krejčík.

„Já jsem odešel na základě své žádosti. Samozřejmě o dobrovolnosti mého odchodu si můžu myslet co chci, ale je to moje osobní věc. To, že můj odchod provázely některé nestandardní události, zjišťuji i fakticky s odstupem času,“ řekl Miroslav Krejčík.

Za podivné označil tyto okolnosti i současný ministr obrany za ODS Alexandr Vondra.

„To nebyl standardní odchod z funkce, kdy kvůli tomu musel být vyroben elaborát na vojenském zpravodajství, který hodnotil práci jeho i instituce v těch minulých letech. Faktem je, že ti, kteří se celé té záležitosti věnují, vědí o ní něco, tak vědí, že pod generálem Krejčíkem vojenské zpravodajství naopak získalo slušné renomé,“ řekl Alexandr Vondra.

Ministryně nezvládla svou funkci

Po výpovědi Miroslava Krejčíka odhlasovat výbor usnesení, ve kterém požaduje odchod Vlasty Parkanové z veřejných funkcí.

„Dá se to obecně formulovat tak, že nezvládla svou funkci ministryně a tím způsobila třeba odchod generála Krejčíka a další záležitosti, které následovaly,“ řekl předseda branně bezpečnostního výboru a sociální demokrat František Bublan.

Vlasta Parkanová rezignovat nehodlá. Soudí, že Krejčík zneužíval své působení v čele vojenského zpravodajství.

Druhým bodem usnesení výboru je požadavek na ministra obrany, aby zařídil, že autor dopisu ministryni, bývalý pracovník vojenské rozvědky Pavel Adam, nebude zaměstnán ve státních službách. Adam měl být autorem materiálu, který negativně hodnotil práci Krejčíka a zřejmě vedl k tomu, že Krejčík nakonec funkci opustil. To se stalo v době, kdy resort vedla tehdy za KDU-ČSL Vlasta Parkanová.

Při Krejčíkově slyšení byl i současný šéf vojenských zpravodajců Ondrej Páleník.

„Já se nezabývám tím, jakým způsobem odešel můj předchůdce, žádné nové informace jsem se nedozvěděl. Myslím, že tady nebylo řečeno, že někdo nějakým způsobem pochybil, tady byl jakési okolnosti odchodu pana generála Krejčíka a bylo přijaté nějaké usnesení, které jasně říká, kdo za tím stojí,“ řekl Ondřej Páleník.

Ve třetím bodu výbor děkuje generálu Krejčíkovi za služby, které vykonal pro Českou republiku.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme