Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie pozvala k výslechu i kancléře Mynáře

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie si pozvala k výslechu i prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Oznámil to předseda komise, poslanec Pavel Blažek z ODS. Uvedl také, že se slyšení prezidenta Zemana netýká. Kromě toho chce komise vyslechnout i ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD a ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„5. září dojde k vyslechnutí ministrů Babiše a Chovance. Komise dnes také rozhodla o tom, a to je asi novinka, že bude pozván k výslechu i pan Mynář, to znamená kancléř prezidenta Zemana,“ řekl Blažek s tím, že kancléř bude pozván na stejný den jako oba ministři.

Mynář už byl podle Blažka o rozhodnutí komise informován.

„Já bych byl rád, kdyby se v tom neshledávala nějaká senzace. Ale myslím si, že bude i ku prospěchu pana Mynáře, když nám tady některé věci řekne, protože si myslím, že by se zase mohly objevovat nějaké spekulace, a to není v našem zájmu,“ uvedl Blažek.

Bývalý detektiv Komárek mluvil před sněmovní komisí čtyři hodiny, všechno říct nestihl

Číst článek

Dnes vypovídal policejní prezident Tomáš Tuhý. Co poslancům za zavřenými dveřmi říkal, ale nechtěl při odchodu prozradit. Trvá ovšem na tom, že reorganizace policejních útvarů byla správná.

„Předal jsem všechny materiály a zároveň jsem podal maximální možné informace k tomu, jaká byla příprava spuštění organizační změny. Stále trvám na tom, že tato změna byla důvodná. V tuto chvíli mohu konstatovat, že Národní centrála proti organizovanému zločinu již funguje a bez jakýchkoliv komplikací,“ uvedl Tuhý.

Komise také dnes vyslechla také bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Dorazit má ještě náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Blažek také řekl, že komise zatím neobdržela od premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD rozhodnutí o zproštění mlčenlivosti ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Neobdržela ani totožné rozhodnutí pro bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa, kterého podle Blažka musí zprostit mlčenlivosti nový ředitel BIS Michal Koudelka. U těchto lidí proto komise zatím nemůže naplánovat jejich výslechy.

Tvrzení proti tvrzení

Tuhý před novináři hovořil i o podezření, podle něhož z telefonu, který dříve používali jeho blízcí, prý unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek.

„Toto považuji za absolutní nesmysl. Vylučuji jakoukoli spojitost mé rodiny a mé osoby s případem úniku informací,“ zdůraznil policejní prezident. Řekl taky, že nemá žádný vztah k firmě Tesco SW a s lidmi kolem ní nikdy nekomunikoval.

„Pocit, že by to neuměl vysvětlit, nemám. Odpověděl naprosto všechny dotazy a ničemu se nevyhýbal,“ řekl k této věci předseda komise Pavel Blažek.

Z ‚brutálního‘ úniku informací z vyšetřování už dříve Tuhého nařkl bývalý detektiv zaniklého protimafiánského útvaru Jiří Komárek. Vzájemně na sebe podali trestní oznámení.

Blažek podotkl, že Tuhý vnesl do některých věcí ze svého pohledu jasno, jiní vyslýchaní ale vidí záležitosti jinak. „Je to často tvrzení proti tvrzení,“ řekl Blažek.

Šlachtova zpráva na veřejnost nepůjde

O tom, že nebude zveřejněna takzvaná Šlachtova zpráva, rozhodla komise podle Blažka drtivou většinou.

„Důvody jsou ryze formálně právní, nikoli politické,“ poznamenal Blažek. Podle Tuhého jde i o informace, které se mohou týkat také živých případů. „V tomto případě si myslím, že není možné vůbec tuto zprávu zveřejňovat,“ dodal poslanec.

Schůze sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Na snímku zleva je policejní prezident Tomáš Tuhý a poslanec ODS Pavel Blažek | Foto: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme