Sněmovní zdravotnický výbor podporuje úplný zákaz kouření v restauracích

Úplný zákaz kouření v restauracích chtějí co nejrychleji zavést poslanci hnutí ANO. Přišli proto s vlastní novelou příslušného zákona. Předběhli tak ministerstvo zdravotnictví, které připravuje ke stejné normě změny týkající se nejen tabáku, ale i alkoholu, drog a protidrogové politiky. Poslanecký návrh má podporu i zdravotnického výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz kouření - cedule | Foto: Ladislav Bába

Podle autorů malé novely je třeba zákaz kouření v restauracích prosadit co nejdříve.

„Probrali jsme to s národním protidrogovým koordinátorem panem Vobořilem,“ vysvětlil poslanec hnutí ANO Igor Nykl. „On říkal: dobrý nápad, odtrhněte kouření, udělejte v podstatě velmi jednoduchou novelu, kterou jsme udělali jedinou větičkou.“

„Tou je bod c, zakazuje se kouření ve všech vnitřních prostorách společného stravování. A najednou by to mohlo být srozumitelné a jednoduché. Vůbec tím neblokujeme ministerský návrh, který poběží,“ uvedl Nykl.

Ministerstvo žádá koordinaci

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD by se ale práce na novele neměla tříštit.

Poslance hnutí ANO chce požádat, aby s projednáváním návrhu zákazu kouření ještě pár týdnů počkali a spolupracovali na změnách v ministerské, komplexní novele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jestli může připravovaný zákon přispět k omezení kouření, mluví Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku 1. LF UK a VFN

Podle Evy Králíkové z Centra léčby závislosti na tabáku 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze by si Česko zasloužilo komplexní zákon.

„Tabák jako příčina pětiny všech úmrtí a kontrola tabáku by si zasloužila samostatný zákon, který by byl komplexní. Tento zákon řeší mnoho jiných věcí, které s tím nesouvisí,“ poznamenala Králíková.

Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Česko patří k benevolentnějším zemím - od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě.

Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Snahy o zpřísnění tabákové legislativy nebyly dosud úspěšné.

Kouření v Česku (2004 - 2013) | Foto: ČTK

ČRo, Věra Pfeifferová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme