Sněmovnou prošel protikuřácký zákon

Poslanci dnes schválili takzvaný protikuřácký zákon, ale v mírnější podobě. Kouření v restauracích totiž sněmovna nezakázala. Někteří kritici tedy míní, že zákon nynější stav naopak zmírňuje. Podle navrhovatele přísnější verze předlohy Josefa Janečka je to vítězství tabákové lobby. Zákon také předpokládá, že podnikateli, který prodá cigarety nebo alkohol člověku mladšímu 18 let, by mohla hrozit pokuta do 50 000 korun. Změny ještě posoudí Senát a podepíše prezident republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová a Petra Buzková ve Sněmovně

Milada Emmerová a Petra Buzková ve Sněmovně | Zdroj: ČTK

Pokud tedy předloha projde celým schvalovacím procesem, bude zákaz kouření platit například ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na nástupištích a na dalších veřejných místech. V kulturních zařízeních si ale lidé budou moci zapálit jen na vyhrazených a odvětraných místech.

Poslanci ale nezakázali kouření v restauracích a povolili například prodej desetistupňového piva při sportovních akcích. Někteří kritici - a mezi nimi především poslanec KDU-ČSL Josef Janeček - tedy tvrdí, že zákon je naopak mírnější a že vyhrála tabáková lobby:

"Podstatné je, aby lidé, jestliže setrvávají v nějakém prostředí delší dobu, například v restauracích, tak aby se tam nekouřilo. To nám ukládá i rámcová úmluva o kontrole tabáku. My jsme se postavili proti ní. To znamená, že prohrála Listina základních práv a svobod a vyhrály peníze tabákového průmyslu, a mně je to líto."

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová ovšem tvrdí, že schválený zákon je přijatelný kompromis. "Tím, že se přece jenom nestanovují přísné regule, které by se v našem prostředí ani nedodržovaly, je lépe postupně tyto věci upravovat tak, aby si lidé navykli," uvedla pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Emmerová.

Tažení proti tabáku je v poslední době celosvětovým trendem. Nedávno se Švédsko stalo už čtvrtou zemí Evropské unie, která zakázala kouření v restauracích, hostincích a nočních klubech. Podobné zákazy už platí v Irsku, v Itálii a na Maltě.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na světě je jedna a čtvrt miliardy kuřáků. Jak pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedl primář 1. kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Ilja Kotík, kouření způsobuje řadu závažných onemocnění, a to nejen rakovinu:

"My jsme si tradičně spojovali kouření s nebezpečím vzniku rakoviny, hlavně plic. Nejčastěji ale umíráme na kardiovaskulární onemocnění, a to v 55 procentech, čili každý druhý z nás umře na tyto choroby a ani se té rakoviny jakoby nedožije. Kouření zvyšuje riziko infarktu dvojnásobně."

Lenka Rákosová, Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme