Sněmovnou prošla reforma penzí. Důchodový věk se zvýší

Hranice věku odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat. Sněmovnou totiž prošla senátem vrácená takzvaná malá důchodová reforma, která počítá i se změnou výpočtu penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci | Foto: stock exchange

Zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda zdůvodňuje ekonomickými důvody. Lidé narození v roce 1977 by tak měli odejít z práce až v 67 letech, mladší ročníky ještě později. Nyní desetiletí by tak šli do penze v 71 letech.

„Já považuji za odpovědné a férové vůči mladé generaci, aby věděli alespoň přibližně, kdy budou odcházet do důchodu. To se týká dnešních dvacetiletých, třicetiletých, protože těm ten dnešní stav říká vlastně: ‚Nemusíte mít obavu, budete odcházet jako dnešní pětačtyřicátníci do důchodu v 65 letech‘, a to prostě nebude pravda,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Podle místopředsedy ČSSD a Senátu Zdeňka Škromacha si novým výpočtem penzí nejvíc polepší deset procent nejbohatších penzistů.

„Návrh vlády, který předložila, v zásadě znamená, že deseti procentům nejvýše příjmových skupin obyvatel by se důchody mírně zvýšily, 20 procentům s nejnižšími důchody by se výpočet důchodu nezměnil a 70 procent lidí se středními a nižšími příjmy by se jejich výpočet důchodu zhoršil právě ve prospěch té desetiprocentní skupiny,“ uvedl Zdeněk Škromach.

Poslanci přehlasovali levicový Senát, který navržená pravidla pro výpočet důchodů nepodpořil.

Lucie Husárová 1, Václava Marešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme