Sněmovnou prošlo za tři roky přes 280 zákonů, na některé už se ale nedostane
Na řadu zákonů, které v současnosti leží ve sněmovně, už nejspíš nedojde. To, co se totiž nestihne projednat do říjnových předčasných voleb, v dolní komoře končí. Poslanci se tak na poslední chvíli budou snažit schválit ty nejdůležitější normy.
Celkem se za poslední tři roky sešlo ve sněmovně necelých pět stovek zákonů. "Z čehož 120 jich bylo předloženo v letošním roce. Ve volebním období zatím bylo schváleno 286 zákonů, z toho letos 81," doplnil statistiku předseda dolní komory Miloslav Vlček.
Poslanci se do předčasných voleb řádně sejdou už jen jednou na začátku září, mimo to pak ještě na případných mimořádných jednáních. Některé zákony, které byly ve sněmovně už před prázdninami, ale asi nakonec spadnou pod stůl.
I proto možná poslední předprázdninová schůze vypadala doslova jako legislativní smršť. Po více než roce odkladů se tak poslanci najednou definitivně vyjádřili například k antidiskriminačnímu zákonu nebo také k takzvanému protikuřáckému zákonu.
"Protože to byl horký brambor, politické strany s tím různě zápasily a řekly si, že by raději šly do předčasných voleb a potom do nového uspořádání bez této zátěže, takže nakonec to prošlo spíše z těchto důvodů," řekla místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.
Podle ní by se měli poslanci v září hlavně zamyslet nad tím, jak se bude po volbách schvalovat státní rozpočet na příští rok, a případně zkrátit některé lhůty. Rozpočet musí být schválený do konce roku a po volbách to bude chvíli trvat, než se sestaví vláda a sněmovna začne normálně pracovat.
S tím, že bude rozpočet po volbách tématem číslo jedna, souhlasí i místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Samozřejmě, že předčasné volby v tom termínu, kdy se má projednávat státní rozpočet, to je problém, protože my nemůžeme rozjednat státní rozpočet před koncem této sněmovny. Čili lhůty mohou být upraveny, ale ono bude stejně záležet na výsledku voleb a ochotě politické reprezentace tyto lhůty dodržet," uvedla Šojdrová.
Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa by si ještě během léta zasloužily ve sněmovně pozornost i současné povodně. "Pokud jde o rychlé peníze, tak ty se samozřejmě v rámci krizového řízení realizovaly, ale pokud jde o nápravu dlouhodobých škod, to znamená i protipovodňová opatření, která nebyla dodělána po povodních 2002, tak je potřeba je realizovat," podotkl Filip.
Na případné mimořádné schůzi by se podle Filipa mělo rozhodnout o změně rozpočtu kvůli povodním. Už teď je jasné, že se ještě do voleb budou řešit například poplatky ve zdravotnictví, vyloučené není ani odložení státních maturit. Naopak už se nejspíš nedozvíme, jak to bude s Velkým pátkem nebo páteční jízdou kamionů, vlastního zákona už se pravděpodobně nedočkají ani zahrádkáři.