Sněmovnou znovu neprošla přímá volba prezidenta
V pořadí už osmý pokus o zavedení přímé volby prezidenta republiky ani ve čtvrtek neprošel Poslaneckou sněmovnou. Návrh na volbu hlavy státu občany a úpravu jeho pravomocí neprosadila na poslední schůzi ČSSD.
Pro tuto změnu ústavy nezískala za tři roky od jejího předložení potřebnou ústavní většinu ani s KSČM, Stranou zelených a KDU-ČSL. Pro bylo jen 103 ze 146 přítomných poslanců, pro schválení bylo potřeba nejméně 120 hlasů.
Poslední schůze Poslanecké sněmovny před volbami. Příspěvek Milady Richterové.
Výsledek nepřekvapil ani samotné navrhovatele:
„My jsme se samozřejmě snažili to projednat co nejrychleji. Díky těm obstrukcím to stálo, čekalo na zastávce to projednání. No neprošlo, nedá se nic dělat, my se k tomu budeme vracet i příště, v nové Poslanecké sněmovně,“ řekl Rádiu Česko místopředseda sociálních demokratů Milan Urban.
Občanská demokratka Dundáčková byla pro
O záměru zavést v naší zemi přímou volbu prezidenta občany přitom roky mluví více či méně podle vývoje na politické scéně všechny strany.
Připomíná to i poslankyně za ODS Eva Dundáčková. Ta, jako jedna z hrstky občanských demokratů proti nesouhlasu strany návrh ČSSD podpořila:
"Já jsem historicky sama několikrát předkládala návrh na přímou volbu prezidenta, takže se mi zdálo konzistentní vyjádřit své ano i v tuto chvíli, byť to byl návrh někoho jiného.“
Na otázku, proč si myslí, že její kolegové byli v tuto chvíli proti, Dundáčková odpověděla: „Já myslím, že se projevila předvolební rivalita a že tento návrh už právě z tohoto důvodu neměl žádnou šanci a myslím, že to je škoda. Na druhé straně kdyby byl na poslední chvíli schválen, taky bych to nepovažovala za úplně rozumné.“
Pokud jde o další volební období, bude tato otázka vznesena co nejdříve? „Já myslím, že ano. Já myslím, že to všechny politické strany čas od času deklarují, a ve finále pak pro to nehlasují, to je podobné jako s poslaneckou imunitou a s dalšími horkými tématy. Ale já věřím, že jednou snad budou politici dotlačeni, aby hlasovali tak, jak slibují,“ uvedla Dundáčková.
Proti byla TOP 09
Stejně jako drtivá většina členů ODS hlasovali proti sociálně demokratické předloze na zavedení přímé volby hlavy státu také poslanci TOP 09. Ani oni ale podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska tento záměr v budoucnu rozhodně neodmítají:
„My jsme pro přímou volbu prezidenta, a nedomnívám se, že to má šanci na předvolebním mítinku 24 hodin před volbami. Myslím si, že to bylo velmi nešťastně zařazen.“
Návrh sociálních demokratů podpořili komunisté i zelení
Tento návrh ČSSD dnes podpořili na poslední schůzi Sněmovny před volbami i zelení. Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky šlo především alespoň o symbolickou deklaraci všech stran, jak vážně to se zavedením přímé volby prezidenta republiky vlastně myslí.
Pro byli i komunisté. Předseda KSČM Vojtěch Filip k tomuto dalšímu neúspěšnému pokusu podotkl:
„ODS prokázala jasný rozpor mezi svými slovy a činy, jak to většinou u této politické strany a v tomto ohledu mně zklamali, protože oni byli ti, kteří říkali, že to předloží. Nakonec to, že zdržovali od roku 2007 projednání tohoto návrhu zákona, skončilo v tomto kolapsu, kdy 2. čtení probíhalo na absolutně poslední schůzi Poslanecké sněmovny stejně jako čtení třetí. Já jsem měl výhrady proti tomuto návrhu zákona, ale nebyly takového charakteru, že bych pro něj nezvedl ruku vzhledem k tomu, že zavedení přímé volby je více než v pravomoci prezidenta republiky, které jsou nižší než u nepřímo voleného prezidenta, což tento zákon předpokládal.“
Pokusů o přímou volbu prezidenta už bylo několik
Připomeňme, že pokusů o změnu ústavy v této věci bylo v minulosti už několik, strany se ale většinou nakonec nedohodly právě na změnách prezidentských pravomocí. Po skandálech kolem minulé prezidentské volby většina stran slibovala, že příště budou volit prezidenta sami občané.
Návrh předložila i bývalá vláda Mirka Topolánka z ODS. Strana zelených také neúspěšně navrhovala uspořádat o zavedení přímé volby hlavy státu referendum.
Odmítnutí novely bylo posledním rozhodnutím sněmovny ve stávajícím složení. I když funkční období současné dolní komory skončí až za týden 3. června, poslanci už do té doby žádné jednání neplánují.
Fischerovo loučení
Ve čtvrtek se s nimi ve Sněmovně rozloučil i premiér Jan Fischer: Zhodnotil rok své vlády jako úspěšný. Svému nástupci doporučil přijmout nový zákon o službě státních zaměstnanců:
„Pokud příští politická reprezentace nebude věnovat problematice kvality české státní služby velkou pozornost a neprovede některé reformní kroky, nepohne se v naší zemi mnoho k lepšímu. Abych byl zcela konkrétní - potřebujeme nutně nový, ale opravdu moderní služební zákon, potřebujeme nový systém motivace státních úředníků a potřebujeme nový systém jejich odměňování podle výkonu. Bez těchto změn, popřípadě ještě dalších, nebudeme mít kvalitní a výkonnou státní správu a bez té zase nebudou naplněny sebelepší reformní plány.“