Sněmovnu čeká jednání o rozpočtu a vládních škrtech

Poslanci by na dnes začínající schůzi sněmovny měli schválit základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jejich naplnění má zajistit vládní úsporný balíček, který počítá například s omezením porodného, se změnami ve vyplácení rodičovského příspěvku, se snížením příspěvku na péči nebo státního příspěvku na stavební spoření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) při vyhlášení krátké přestávky | Foto: Tomáš Adamec

Přání vlády Petra Nečase, aby poslanci schválili tento úsporný balíček zákonů už v prvním čtení, se ale nejspíš nevyplní. Opozice, jak avizovali její zástupci, udělá maximum pro to, aby závěrečné hlasování co nejvíc oddálila.

„Z naší strany určitě není důvod pomáhat vládě v tom, aby prováděla asociální reformy,“ prohlásil poslanec ČSSD Jeroným Tejc a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma shrnuje parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová

„My využijeme všech našich možností na půdě Poslanecké sněmovny, abychom skutečně tyto reformy, pokud je budeme považovat za nesprávné, zbrzdily, abychom o nich mohli diskutovat na půdě parlamentu. Například proto, abychom byli schopni dosáhnout kompromisu, aby nebyly tak tvrdé, jak se předpokládá.“

Koalice se ale podle ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka bude snažit, aby přesto začaly platit od Nového roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová v Ranním interview Radiožurnálu

„Pokud opozice tohoto práva využije, tak samozřejmě proti tomu lze těžko něco namítat. Nicméně já předpokládám, že i v takovém případě se budeme snažit, aby ten proces byl maximálně urychlen, tak aby všechna opatření, která jsou nezbytná pro naplnění návrhu státního rozpočtu na rok 2011, byla v účinnosti od 1. ledna 2011,“ potvrdil ministr Drábek.

Jestliže opoziční poslanci nebudou chtít o úsporných opatřeních hlasovat hned v prvním čtení, jak by si to představovaly vládní strany, může to znamenat podstatné zdržení, ale také nemusí. Radiožurnálu to řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

„Samozřejmě, že je možné (předlohy) schválit buď v prvním čtení. Když k tomu poslanci opozice nebudou nakloněni, tak je možné se zkusit domluvit na tom, a to asi bude dneska probíhat, že zkrácení (lhůty) mezi druhým a třetím čtením by bylo takové, aby projednání těchto zákonů se v podstatě stihlo do konce roku. Ale může nastat i situace, že ani k tomu nebude vůle, a to už může být docela komplikace,“ uvedla Němcová.

Podle návrhu rozpočtu by stát měl příští rok hospodařit se schodkem 135 miliard korun. To je rozdíl mezi jedním bilionem a 44 miliardami na příjmové straně rozpočtu a bilionem a 179 miliardami na straně výdajové. Na program jednání poslanců by se měl návrh dostat zítra.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme