Sněmovnu čeká ostrá debata k reformě veřejných financí

Odboráři, kteří budou 13. září v Praze demonstrovat proti vládní reformě veřejných financí, doufají, že se jim podaří prosadit s pomocí některých poslanců její úpravy. Sněmovna se má balíkem předloh zabývat ve druhém čtení v polovině září. Už teď je přitom jasné, že debata zákonodárců bude velmi rušná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Zásadní výhrady mají k reformě opoziční ODS a KSČM. Zatímco ale občanští demokraté trvají na tom, že jsou pro ně jak vládní návrh, tak iniciativa odborů nepřijatelné, komunisté vážně uvažují o tom, že si některé připomínky odborářů osvojí.

O dílčích úpravách reformy jsou ochotni jednat i lidovci. Naopak další strana vládní koalice Unie svobody-DEU naznačuje, že vládní záměr jako celek podpoří.

Nejednotná je však zatím ve svém postoji nejsilnější vládní strana ČSSD. Potvrzuje to i sociální demokrat Josef Hojdar, který před prázdninami z klubu kvůli výhradám k návrhu reformy vystoupil a chystá se ji připomínkovat: "Do reformy, tak jak je ve slovníku jazyka českého, to má hrozně daleko.Určitě se ke mně někdo přidá, protože už dostávám řadu pozměňovacích návrhů i od svých kolegů. Takže není to zdaleka jen můj názor," uvedl Hojdar.

Pokud vláda neupustí od současné podoby reformy veřejných financí, chce Asociace samostatných odborů vyzývat zaměstnance k projevům občanské neposlušnosti, které mohou vyústit až ve vyhlášení generální stávky. Za své požadavky ale bude ASO společně s největší centrálou ČMKOS už demonstrovat na protestní akci 13. září v Praze.

Případná generální stávka by měla podle Dufka připomínat tu v roce 1989, kdy se přestalo pracovat v celé republice. Šéf ASO přitom soudí, že odbory mají dostatek sil, aby byla taková stávka úspěšná. "Je třeba říct, že jsme zásadně proti takovéto reformě, která znevýhodňuje tu nejchudší část obyvatelstva. My jsme připraveni organizovat občanskou neposlušnost, která by mohla vyústit až v pozici generální stávky," zdůraznil Dufek.

První společnou nátlakovou akcí proti vládní představě oživení státní kasy je demonstrace plánovaná na 13. září, na které se odboráři z ASO dohodli s kolegy z ČMKOS. "Poslanci z vládní koalice se musí zamyslet nad těmi návrhy, které vláda předložila," říká Dufek "a pokud se nezamyslí, tak musí počítat s nejhorším, to znamená i s pádem vlády." Asociace samostatných odborů chce proti reformě veřejných financí využít případně i mezních forem protestu.

Odboráři chtějí svými pozměňovacími návrhy dosáhnout například toho, aby nemocenské dávky nebyly v prvních třech dnech kráceny. "Pro občany má největší význam oblast důchodová, to znamená, aby se započítávala doba středoškolského studia do náhradních dob," vypočítává Štěch největší výhrady odborářů. "Pak je to problematika odchodu žen do důchodu. My chceme, aby se dál započítávaly děti. Nesouhlasíme ani s další tvrdou restrikcí předčasných důchodů, protože nezaměstnanost je velice vysoká a myslíme, že by ji to naopak ještě zvýšilo."

Premiér Vladimír Špidla ale už odborářům vzkázal, že jejich nátlaku nehodlá v rámci nutných úsporných opatření ve státní kase ustoupit. Připomněl, že reforma je nutná i pro odboráře.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme