Sněžení dělá starosti silničářům, ale velkou radost lyžařům

V uplynulých hodinách se naplnila sobotní předpověď meteorologů a na mnoha místech republiky napadl sníh. Většina silnic je však podle silničářů sjízdná, jedinou výjimkou je komunikace Výsluní-Rusová na Chomutovsku, kterou zavál sníh. Místy se řidiči mohou setkat i s ledovkami a silným větrem. Silničáři proto doporučují řidičům zvýšenou opatrnost při jízdě. Jihomoravské silnice jsou i po nočním sněžení sjízdné. Vozovky v noci pokryla třícentimetrová vrstva sněhu, všechny hlavní komunikace v regionu se ale už podařilo vyčistit. V Pardubickém kraji napadly dva centimetry nového sněhu, i tam silničáři vyjeli s veškerou technikou. Do horských oblastí Vsetínska doporučují plnou zimní výbavu. Na silnicích nižších tříd tam místy leží zledovatělá vrstva sněhu s vyjetými kolejemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace na Bruntálsku | Foto: Vladislav Galgonek

Jeseničtí silničáři bojují s dalším přívalem sněhu. Přes noc napadlo 10 cm nového prašanu a vydatně chumelí i nyní. Do terénu nasadili veškerou techniku, pluží a sypou solí i drtí. Zejména ve vyšších polohách, kde se teploty pohybují nízko pod bodem mrazu, nemusí být sůl vůbec účinná. Začne působit, až se bude více jezdit. Silnice by měly být v tuto chvíli protažené a se zvýšenou opatrností sjízdné. Na horách začíná hodně foukat, na některých úsecích se mohou tvořit sněhové jazyky. Hrozí i na otevřených místech v podhůří. Sněhové přeháňky hlásí meteorologové na celý den. Motoristé mířící na Jesenicko nebo ti, kteří se budou z jarních prázdnin na horách vracet domů, by měli být při jízdě mimořádně opatrní.

Sněžení zkomplikovalo dopravu i v Praze. Už od ranních hodin odstraňují sníh z komunikací silničáři, a budou v tom, podle svého mluvčího Tomáše Mrázka, pokračovat celý den. Nasazenu máme všechnu dostupnou techniku. V současné době jsou komunikace v centru města mokré. Na okrajích leží vrstva rozbředlého sněhu. Očekáváme, že pokud sněžení neustane, v průběhu odpoledne nasadíme techniku i na komunikace nižšího pořadí."

Do horských středisek míří i dnes stovky lyžařů. Přes noc v horských oblastech sněžilo a místy se na silnicích tvořily sněhové jazyky a závěje. Situaci na Trutnovsku popsal mluvčí tamní Správy a údržby silnic Boleslav Strouhal. "V noci napadl poprašek sněhu. Na komunikacích udržovaných inertním posypem byla nebezpečná místa posypána. Na horách se tvořily sněhové jazyky a ty byly ráno vypluhovány. V současné době jsou horské úseky se zvýšenou opatrností sjízdné."

Ve Špindlerově Mlýně Svatém Petru dnes ráno odstartoval padesátý jubilejní ročník nejstaršího veřejného lyžařského závodu u nás, Krkonošské sedmdesátky. Závod ale komplikuje zhoršené počasí, nárazový vítr a teploty pod -10 stupňů Celsia. Na hřebenech hor je kolem -13, fouká nárazový vítr až 15 metrů za sekundu a sněží. Pro 1500 účastníků Krkonošské sedmdesátky stanovil organizační tým časový limit 11:45 na Pražské boudě. Hlídky, které dojedou po tomto limitu, budou odkloněny na kratší trať. Pro silný nárazový vítr ve Špindlerově Mlýně stojí obě čtyřsedačky Medvědín i Pláň. Nejede ani horní úsek lanovky na Sněžku. V Kronoších připadlo na dnešek kolem 7 centimetrů nového sněhu a podmínky v lyžařských areálech jsou velmi dobré.

Markéta Kaclová, Eliška Pilařová, Julie Rákosová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme