Sněžení dělá starosti silničářům, ale velkou radost lyžařům

V uplynulých hodinách se naplnila sobotní předpověď meteorologů a na mnoha místech republiky napadl sníh. Většina silnic je však podle silničářů sjízdná, jedinou výjimkou je komunikace Výsluní-Rusová na Chomutovsku, kterou zavál sníh. Místy se řidiči mohou setkat i s ledovkami a silným větrem. Silničáři proto doporučují řidičům zvýšenou opatrnost při jízdě. Jihomoravské silnice jsou i po nočním sněžení sjízdné. Vozovky v noci pokryla třícentimetrová vrstva sněhu, všechny hlavní komunikace v regionu se ale už podařilo vyčistit. V Pardubickém kraji napadly dva centimetry nového sněhu, i tam silničáři vyjeli s veškerou technikou. Do horských oblastí Vsetínska doporučují plnou zimní výbavu. Na silnicích nižších tříd tam místy leží zledovatělá vrstva sněhu s vyjetými kolejemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace na Bruntálsku | Foto: Vladislav Galgonek

Jeseničtí silničáři bojují s dalším přívalem sněhu. Přes noc napadlo 10 cm nového prašanu a vydatně chumelí i nyní. Do terénu nasadili veškerou techniku, pluží a sypou solí i drtí. Zejména ve vyšších polohách, kde se teploty pohybují nízko pod bodem mrazu, nemusí být sůl vůbec účinná. Začne působit, až se bude více jezdit. Silnice by měly být v tuto chvíli protažené a se zvýšenou opatrností sjízdné. Na horách začíná hodně foukat, na některých úsecích se mohou tvořit sněhové jazyky. Hrozí i na otevřených místech v podhůří. Sněhové přeháňky hlásí meteorologové na celý den. Motoristé mířící na Jesenicko nebo ti, kteří se budou z jarních prázdnin na horách vracet domů, by měli být při jízdě mimořádně opatrní.

Sněžení zkomplikovalo dopravu i v Praze. Už od ranních hodin odstraňují sníh z komunikací silničáři, a budou v tom, podle svého mluvčího Tomáše Mrázka, pokračovat celý den. Nasazenu máme všechnu dostupnou techniku. V současné době jsou komunikace v centru města mokré. Na okrajích leží vrstva rozbředlého sněhu. Očekáváme, že pokud sněžení neustane, v průběhu odpoledne nasadíme techniku i na komunikace nižšího pořadí."

Do horských středisek míří i dnes stovky lyžařů. Přes noc v horských oblastech sněžilo a místy se na silnicích tvořily sněhové jazyky a závěje. Situaci na Trutnovsku popsal mluvčí tamní Správy a údržby silnic Boleslav Strouhal. "V noci napadl poprašek sněhu. Na komunikacích udržovaných inertním posypem byla nebezpečná místa posypána. Na horách se tvořily sněhové jazyky a ty byly ráno vypluhovány. V současné době jsou horské úseky se zvýšenou opatrností sjízdné."

Ve Špindlerově Mlýně Svatém Petru dnes ráno odstartoval padesátý jubilejní ročník nejstaršího veřejného lyžařského závodu u nás, Krkonošské sedmdesátky. Závod ale komplikuje zhoršené počasí, nárazový vítr a teploty pod -10 stupňů Celsia. Na hřebenech hor je kolem -13, fouká nárazový vítr až 15 metrů za sekundu a sněží. Pro 1500 účastníků Krkonošské sedmdesátky stanovil organizační tým časový limit 11:45 na Pražské boudě. Hlídky, které dojedou po tomto limitu, budou odkloněny na kratší trať. Pro silný nárazový vítr ve Špindlerově Mlýně stojí obě čtyřsedačky Medvědín i Pláň. Nejede ani horní úsek lanovky na Sněžku. V Kronoších připadlo na dnešek kolem 7 centimetrů nového sněhu a podmínky v lyžařských areálech jsou velmi dobré.

Markéta Kaclová, Eliška Pilařová, Julie Rákosová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme