Sněžení v Česku zřejmě zeslábne až v sobotu

Rozbředlý sníh po chemickém ošetření pokrýval většinu hlavních silničních tahů. Na komunikacích nižší třídy byly návěje, sněhové jazyky a námraza. Silničáři pracují na plný výkon, ovšem nápor počasí poleví zřejmě až v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrem deformovaná koruna stromu pod tíhou námrazy | Foto: Wikipedia, Richardfabi

Sněžit bude zřejmě i zítra, připadnout má až deset centimetrů sněhu. Podle meteorologů sněžení zeslábne až v sobotu, teploty pod nulou vydrží nejméně do příštího týdne.

Desítky drobnějších dopravních nehod, tři uzavřené železniční tratě, zablokovaná dálnice D5 u Plzně. Tak vypadalo dnešní ráno českých a moravských řidičů.

Sníh a led dopoledne ochromily dopravu mezi Chomutovem a Prahou, stejné potíže byly i ve středních Čechách. Tam navíc silný vítr a špatná viditelnost znemožnily práci letecké záchranné službě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Královéhradeckém kraji sleduje redaktor Zdeněk Novák.

Sníh a vítr komplikuje i práci lékařům středočeské záchranné služby. Kvůli špatnému počasí nemůže létat pro těžce zraněné pacienty vrtulník z Prahy. Lékaři je musí dopravovat do nemocnice jen sanitkami.

Silnice byly uzavřené i na Olomoucku a Zlínsku, na horách se doporučuje zimní výbava. Podle meteorologů bude sněžit celý den a také v pátek.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí.

Silničáři na Rychnovsku vyhlásili kalamitu. V oblasti fouká silný vítr a tvoří se závěje. Neprůjezdné jsou například úseky Rokytnice - Říčky, Rokytnice - Nebeská Rybná, Nebeská Rybná - Běla. Silničáři doporučují do Orlických hor vůbec vyjíždět.

Na Olomoucku jsou uzavřené tři silnice v úseku Norberčany - Nová Véska, Hraniční Petrovice - Jívová a Dálov - Horní Loděnice.

Ostatní komunikace na Olomoucku jsou sjízdné s opatrností. Šumperští silničáři nehlásili větší problémy. Na Jesenicku leží na komunikacích I. tříd slabá vrstva rozbředlého sněhu.

Problémy mohou mít kamiony při stoupání do kopců. Silnice nižších tříd kryje vrstva zmrzlého sněhu s posypem. Všechny vozovky jsou ale s opatrností sjízdné.

Na jihočeských silnicích se po vydatném sněžení situace uklidňuje. Sjízdnost silnic, místy ještě s posypanou ujetou vrstvou sněhu, se cestářům daří udržovat pluhováním. Problémy jsou ale stále s kamióny.

Studené a na sníh bohaté zimy jako je ta letošní se zřejmě budou v Česku opakovat i v následujících letech. Podle odborníků za to mohou cyklické jevy v atmosféře způsobené prouděním a změnami teploty vodní masy v oceánech.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na speciální stránce našeho webu.

Zdeňka Jílková, Martina Mašková, Jan Herget, Alice Kottová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme