Sněžení, vítr a někde i ledovka trápí hlavně řidiče kamionů

Sněhové přeháňky a silný vítr stále komplikují dopravu na řadě míst naší republiky. Policisté řeší desítky nehod a silničáři mají v terénu většinu své techniky. Problémy mají hlavně kamiony na severu republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus na Bruntálsku sjel kvůli špatnému počasí ze silnice. | Zdroj: ČTK

V Krkonoších od rána napadlo přes čtvrt metru sněhu. V terénu zůstávají silničáři a zatím se jim daří udržet silnice i do horských středisek s opatrností sjízdné. Nezastavili se ani v Peci pod Sněžkou. Radiožurnálu to potvrdil šéf tamních technických služeb Jiří Čepelka.

„Máme nasazenou veškerou naši techniku, co máme na technických službách města, což jsou dvě velké frézy a jeden traktor s radlicí. Dělají nám problémy špatně zaparkovaná auta,“ řekl Jiří Čepelka.

Sněžení ale vítají vlekaři v Krkonoších. Už na víkend by areály mohly nabídnout díky desítkám centimetrů nového sněhu jedny z nejlepších podmínek dosavadní sezóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajové Lucie Maxová a Michal Schoffer mluví o aktuálním počasí v regionech v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„To, co teď padá, je těžký vlhký sníh, který si sedne a vytvoří aspoň trošku základu, který jsme doteď postrádali. Ta exponovaná místa byla vydřená už v týdnu až na hlínu, tma se nám to už nedařilo, protože nám to tady tálo před očima, ale teď podle mě budeme mít v průměru tak 40 centimetrů určitě všude,“ potvrdil Jiří Krtička ze střediska v Peci pod Sněžkou.

Sněžení výrazně komplikuje dopravu také v Moravskoslezském kraji. V terénu jsou silničáři i policisté, kteří odklánějí kamiony a řeší dopravní nehody.

Největší problémy jsou na Bruntálsku, kde od rána napadlo asi 20 centimetrů sněhu a další stále padá. Komplikace jsou v oblasti Jeseníků, některé silnice jsou neprůjezdné.

Kalamita zasáhla i samotný Bruntál, který policie uzavřela pro kamiony. Dostanou se tam jen nákladní auta, která jedou přímo do města. Nebo směrem na Krnov, a to pouze za předpokladu, že mají kvalitní pneumatiky. V Beskydech hlásí silničáři jeden uvízlý kamion ve Starých Hamrech.

Sníh komplikuje od ranních hodin dopravu také na Šumpersku. Místy tady napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. Silničáři komunikace solí a sypou, vozovky jsou zatím s opatrností sjízdné. Hasiči a silničáři už odstranili spadlé stromy, které dopoledne uzavřeli na Šumpersku tři silnice. Komunikace jsou teď průjezdné, ale jen s velkou opatrností.

Na Vysočině se kvůli počasí stalo nejvíc nehod z celé republiky

Číst článek

Špatné počasí přidělává problémy i řidičům na Vysočině. Policisté mají plné ruce práce. Šetří například nehodu u Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, kde havaroval kamion. Stalo se to asi dva kilometry od města ve směru od Třebíče na Brno. Silnice je tma průjezdná pouze jedním pruhem.

Orkán Andrea pustoší i Německo. Vyžádal si už jednu oběť

Číst článek

Komplikace jsou stále také mezi na hlavním tahu z Jihlavy na Znojmo. Tam stále probíhá vyprošťování kamionu, který se ráno čelně srazil s osobním autem.

Nehodu mají policisté hlášenu také nedaleko Nového Města na Moravě v Branišově na Žďársku. Tam řidič narazil do stromu a silnice je zde průjezdná jen jedním pruhem.

V Libereckém kraji už od nočních hodin hustě sněží, a to ve vyšších polohách nad 800 metrů. V nižších polohách naopak velmi silně prší, déšť dopravu ale nijak nekomplikuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajky Šárka Škapiková a Andrea Štromajerová mluví o aktuálním počasí v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Na Jablonecku a Semilsku je to ale s dopravou horší. Na silnicích se drží rozbředlá vrstva sněhu, silničáři navíc nestíhají komunikace udržovat, protože posyp ihned zapadává čerstvou vrstvou sněhu. Silnice na mnoha místech navíc podkluzují a u Kořenova a Harrachova mají problémy hlavně nákladní auta.

Husté sněžení a silný vítr dnes komplikují dopravu i v Karlovarském kraji. Kvůli špatnému počasí se v regionu stalo zhruba osm dopravních nehod. Navíc během chvíle klesly teploty až o pět stupňů a na některých místech začínají vozovky namrzat.

Zatímco situace se ve vyšších polohách uklidnila, problémy nastaly v nížinách. Karlovarským krajem se totiž přehnalo husté sněžení, během 15 minut byly všechny silnice bílé, místy napadlo až 10 centimetrů sněhu.

U Andělské Hory skončilo osobní auto v příkopu na střeše. Silnice od Libavského kopce přes most na R6 je průjezdná jen jedním směrem a dopravu tam řídí policie. Kamionem je zablokovaný nájezd na obchvat Chebu od Františkových Lázní.

V Olomouckém kraji silný vítr a spadlé stromy přerušily provoz asi na desítce regionálních železničních tratí. Většinou trvaly výluky jen krátce, vážnější problém mají železničáři mezi Starým Městem pod Sněžníkem a Hanušovicemi.

„Původní předpoklad byl o 14. hodině zprovoznění úseku. Následně ale vinou nepříznivého počasí došlo k pádu dalších několika stromů do kolejiště. V současné době na místě pracují jak naši hasiči, tak zástupci regionálního správce. Předpoklad je, že by úsek mohl být bezpečný v podvečerních hodinách,“ řekl Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty.

Výška sněhové pokrývky ze dne 5. 1. 2012

Zdeňka Jílková, Andrea Štomajerová, Tereza Jelínková, Eva Presová, Michal Schoffer, Lucie Maxová, Šárka Škapiková, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme