Sněží, jak dlouho vydrží první závan zimy?

V nejvyšších českých horách Krkonoších právě dnes začíná lyžařská sezóna. Na Černé hoře se totiž rozjíždějí první vleky - Sport 1 a 300 metrů vleku Anděl. Ostatní krkonošská střediska mají puštěná sněhová děla a v současném mrazivém počasí horlivě zasněžují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první sníh | Foto: Jan Rosenauer

Pracovní nasazení děl a vlekařů potvrdil Radiožurnálu Zdeněk Spilka z areálu na Horních Mísečkách: "V noci napadlo dalších 20 centimetrů prachového sněhu, takže teď máme na Medvědíně celkem už 40 centimetrů nového přírodního sněhu. Do toho intenzivně zasněžujeme, takže podmínky pro lyžaře budou už brzo velice dobré."

Sněžení samozřejmě zaměstnává silničáře na drtivé většině míst naší republiky. Například v okolí Lipníka nad Bečvou na Přerovsku je na cestách až deseticentimetrová vrstva. Několik centimetrů nového sněhu napadlo v noci a ráno i v nížinách Královéhradeckého kraje. První sněhovou nadílku tak od rána odklízejí technické služby i v samotném Hradci Králové.

Jak nás informoval směnař zimní údržby Daniel Jeřábek, vyjížděli v půl čtvrté ráno: "Venku jsou sypače kvůli udržení sjízdnosti komunikací, posádky dalších vozů uklízejí chodníky a navíc jednotlivci ručně čistí ostatní místa, například schodiště."

Také v Jeseníkách padal sníh, přes noc místy až 15 centimetrů. Tamní cestáři se od včerejška nezastavili, se sypači a pluhy jezdili celou noc. A protože stále chumelí, asi si ještě dlouho neoddechnou. Dobrou zprávou od naší reportérky z těchto hor je, že se zklidnil vítr, takže se na místních horských silničkách už nevytvářejí nové sněhové jazyky.

Na západě Čech byla nejsložitější situace v horských oblastech Šumavy a Krušných hor. Už se to lepší, přesto dispečink silničářů v Karlovarském kraji doporučuje řidičům vzít si při cestě do Krušných hor sněhové řetězy.

Aktuální informace z našich silnic vám přinášíme v pravidelných i mimořádných relacích Zelené vlny. Poslouchejte dopravní zpravodajství Radiožurnálu!

Vyjedete až odpoledne nebo zítra? Podívejte se předtím na podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás sestavujeme z informací, posílaných Radiožurnálu přímo z Českého hydrometeorologického ústavu!

První sníh je pro vás radost nebo starost? Hlasujte v naší anketě!

Martin Pařízek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme