Sněžit má i během velikonočního pondělí. K ránu a večer hrozí náledí

I během dnešního dne by mělo na řadě míst České republiky sněžit, ne však už tak silně, jako tomu bylo včera. Podle meteorologů má sněžení v noci ustávat, během celého dne by mělo napadnout do 5 centimetrů nového sněhu. Na většině České republiky má být zataženo, v jižní polovině území bude místy přechodně polojasno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravu na většině území republiky stěžuje sníh a náledí | Zdroj: ČTK

Kvůli nízkým teplotám také v noci a v brzkých ranních hodinách hrozí náledí. Toto nebezpečí zřejmě potrvá i o následující noci z pondělka na úterý.

Teploty během dnešního dne by se měly pohybovat v rozmezí 0 až 4 stupně Celsia, v 1000 m na horách kolem mínus 4 stupňů.

Zítra má sněžit už jen ojediněle. Ve středu ale meteorologové očekávají další přívaly sněhu, i když v mírnější podobně než o víkendu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog František Šopko přiblížil, jak by mělo být v příštích dnech

„Nadále čekáme zimní charakter počasí a konkrétně co se týče středy, tak během dne postupně od jihovýchodu čekáme sněžení, které v polohách pod 400 metrů bude přechodně přecházet v déšť se sněhem nebo i v déšť,“ říká meteorolog František Šopko.

Koncem týdne by se mělo částečně oteplit, teploty kolem 10 stupňů Celsia ale předpovídají meteorologové až na další týden.

Silničáři a železničáři odklízejí sněhovou nadílku

Včera sníh působil komplikace hlavně na Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, nejvíc ho napadlo na Vsetínsku a v Beskydech. Místy ho bylo až 30 centimetrů. Největší problémy na silnicích způsobilo sněžení v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

Husté sněžení už na většině míst ustalo a východní polovina republiky se vzpamatovává ze sněhové kalamity. V tuto chvíli ještě mohou lidé místy narazit na sněhové přeháňky.

„To nejhorší máme za sebou, teď už se vyskytují pouze místy přeháňky a spíše v Čechách a na Českomoravské vrchovině než na východě republiky,“ potvrzuje Šopko.

Silnice by ale měly být se zvýšenou opatrností sjízdné, snad jen někde mohou motoristé narazit na vrstvy zledovatělého sněhu. S komplikacemi i nadále musejí počítat cestující na železnici.

Sníh komplikuje kromě dopravy na silnici i tu železniční | Foto: ČTK

Vlaky už ale znovu jezdí na trati mezi Suchdolem nad Odrou a Budišovem na Novojičínsku, kde včera uzavřel trať vykolejený motorák. Kvůli přívalům sněhu se k němu dlouho nedařilo dostat vyprošťovací techniku.

Jen ve Zlínském kraji zaznamenali hasiči přes 70 výjezdů, jednalo se především o likvidaci spadaných stromů. V noci kvůli nim musel být dokonce uzavřen asi kilometrový úsek silnice u Karlovic na Zlínsku. Hasiči také čekají, co udělá mokrý a těžký sníh se střechami budov.

Na Bruntálsku v tuto chvíli stále lehce sněží a tamní silničáři mají v terénu veškerou techniku. Silnice jsou ale sjízdné a silničáři se chystají hlavně dočišťovat.

Nadále rovněž platí výstraha horské služby, která varuje všechny turisty před výlety na horské hřebeny Beskyd.

Pavel Sedláček, Martin Karlík, Veronika Neprašová, Stanislav Janalík, krw, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme