Na Sněžce hrozí značné nebezpečí lavin, lyžařských areálů se to podle horské služby netýká

Lavinové nebezpečí na Sněžce vystoupalo poprvé v současné zimní sezoně na třetí stupeň pětibodové škály. Horu zasáhl vítr o rychlosti orkánu, který dosahoval 159 kilometrů v hodině a zastavil lanový provoz v úseku stanic Růžová hora a Sněžka. Za poslední den napadlo na hřebenech Krkonoš 20 centimetrů nového sněhu. Vyhlášený lavinový stupeň ale podle horské služby nemá vliv na bezpečnost lyžařů.

Tento článek je více než rok starý.

Sněžka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžka

Vítr na Sněžce místy dosahoval rychlosti téměř 160 km/h. | Zdroj: Profimedia

V české části Krkonoš ve středu po sněžení stouplo lavinové nebezpečí ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Evropou se prohnal orkán Nadia. V Polsku spadlý strom zabil člověka, v Hamburku jsou záplavy

Číst článek

Sněžku ve středu opět zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazech dosáhl rychlosti přes 159 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 117,7 km/h. Vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku. Třetí stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších v současné zimní sezoně vyhlášen poprvé.

„Horská služba v souvislosti s meteorologickou situací a vývojem počasí v posledních dnech doporučuje všem turistům, aby pro pohyb po horách využívali výlučně cesty opatřené tyčovým značením," uvedla dnes v tiskové zprávě horská služba (HS).

Vyhlášený lavinový stupeň podle ní nemá vliv na bezpečnost návštěvníků lyžujících v lyžařských areálech. "V našich podmínkách není žádná ze sjezdových tratí ohrožena pádem laviny, tak jako to je časté například v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích," uvedli zástupci HS.

Na hřebenech Krkonoš je 70 až 120 cm sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 cm nového sněhu a za posledních 48 hodin 40 cm sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem.

„Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech. Na polské straně Krkonoš je sněhu méně,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Riziko lavin

Nad pásmem lesa se na severovýchodních až jižních svazích mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu.

„V polohách pod 1200 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny z nového sněhu. Zejména na severních a stinných svazích se mohou vyskytnout laviny z nestabilních vrstev starého sněhu nebo v kombinaci starého sněhu a nového sněhu. Testy stability vykazují nízkou stabilitu,“ uvedl Dlouhý.

Během dne má opět sněžit v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velká a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ dodal Dlouhý.

V polské části Krkonoš nadále platí druhý stupeň lavinového rizika, uvedla na webu polská horská služba.

Německé vojáky zasypala při cvičení v rakouských Alpách lavina. Tři se zranili

Číst článek

První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen loni 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince.

Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika letos 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět stouplo v sobotu 14. ledna a na druhý 21. ledna.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla dnes ráno mlha, pět stupňů Celsia pod nulou a 75 centimetrů sněhu, z toho 20 cm nového. Vítr v nárazech dosahoval rychlosti kolem 60 km/h, uvedla horská služba.

Zastavení lanovky

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, dolní Pec pod Sněžkou – Růžová hora a horní Růžová hora – Sněžka. Může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Dolní úsek byl ve středu ráno v provozu, uvedli na webu vlekaři.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Větrné počasí se sněžením má na horách pokračovat i během středy. Podle meteorologů má být v Královéhradeckém kraji proměnlivá, převážně velká oblačnost, trvalejší sněžení postupně hlavně na horách.

V nadmořských výškách pod 500 metrů mají být srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty na horách budou mezi minus dvěma až plus jedním stupněm Celsia. Vítr může dosahovat v nárazech rychlosti kolem 70 km/h, na horách kolem 90 km/h.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme