Portugalsko 2:1 Česko

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu. Horská služba doporučuje turistům, aby nepodcenili zimní výbavu

Sněžku v sobotu zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala 124 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru v sobotu není v provozu horní úsek lanovky na Sněžku, uvedla na webu lanová dráha.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zima na horách, ilustrační foto

Výstrahu před silným větrem v sobotu vydala Horská služba Krkonoše pro celou oblast horských hřebenů, pro kterou platí zároveň upozornění na ledovku a náledí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výstrahu před silným větrem v sobotu vydala Horská služba Krkonoše pro celou oblast horských hřebenů, pro kterou platí zároveň upozornění na ledovku a náledí. Na Sněžce panují extrémní klimatické podmínky, kdy vítr v nárazech přesahuje rychlosti 100 km/h a terén je zledovatělý, informovala v sobotu na webu Horská služba Krkonoše. 

Česko zasáhne silný vítr. V nárazech může vát rychlostí až 70 kilometrů v hodině

Číst článek

Horští záchranáři doporučují turistům, aby použili zimní výbavu, zejména kvalitní protiskluzové návleky na boty, takzvané nesmeky. „Pokud se na Sněžku vůbec vydáte, doporučujeme použití nesmeků, popřípadě maček. Povrch je zledovatělý,“ uvedla ráno Horská služba Krkonoše.

O nebezpečí v okolí Sněžky svědčí několik nehod turistů z poslední doby. Na konci ledna po pádu ze zledovatělé Sněžky zemřeli dva Poláci. V únoru z Jubilejní cesty z úbočí Sněžky spadla česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo.

V sobotu 24. února se z řetězové cesty ze Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky turista, jeho pád po svahu byl podle horské služby dlouhý přibližně půl kilometru a do nemocnice záchranáři zraněného přepravili vrtulníkem.

Vyražená okna a autobusy smetené z cesty. Do Norska dorazila bouře Ingun, je nejsilnější za třicet let

Číst článek

Minus 16 stupňů

Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky teplota v sobotu ráno klesla k minus 4,5 stupně Celsia, přičemž pocitová teplota kvůli silnému větru byla výrazně nižší, a to minus 16 stupňů Celsia.

Lanovka má dva úseky, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou je v provozu, horní z Růžové hory na Sněžku ráno zastavil silný vítr. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h.

Lanovka na Sněžku se po poruše jednoho ze dvou motorů vrátila do plného provozu 1. března, jak uvádí web lanové dráhy, horní úsek nejezdil kvůli tomu od konce ledna. Také minulý víkend lanovku na horním úseku zastavil silný vítr. Když je horní úsek lanovky mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Letos na Sněžce zachraňujeme více lidí než před rokem. Může za to počasí, říká šéf horské služby

Číst článek

Sněžka má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

V Krkonoších v lavinových lokalitách platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Podle horské služby na hřebenech Krkonoš leží 100 až 140 centimetrů sněhu.

„Během dne budou srážky na hřebenech hor sněhové. Sněhová pokrývka je po ránu celkem dobře zpevněná, ale se stoupající teplotou bude vlhká až mokrá. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny z klouzavého sněhu,“ uvedl v sobotu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Nad 1300 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme