Sníh a mráz by zatím neměly ovlivnit dodávku proudu
Všudypřítomný sníh by příliš velkou zátěž pro přenosovou síť elektrického proudu představovat neměl. Jak vysvětluje Vladimír Tošovský, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEPS, docházelo-li by k velkým námrazám a prudkým větrným poryvům, mohly by se zničit některé stožáry či vedení, v tuto chvíli ale nic takového nehrozí.
„Že v zimě je zima, je standardní. Soustava by toto počasí měla vydržet. Důležitější však je, že musíme udržet vyrovnanou výrobu i spotřebu na sjednané úrovni a už se blížíme k našim historickým maximům, které se pohybují kolem 11 a půl tisíce megawatt,“ upozorňuje Tošovský.
Už teď jsou teploty hluboko pod nulou a v příštích dnech se nečeká žádná změna. Dlouhotrvající mráz však prý ohrozit přenosovou síť nemůže. „Soustava je vždy projektována podle místních lokálních meteorologických podmínek. Česká republika je rozdělena do námrazových oblastí a na ně se pak musí projektovat příslušné zařízení, tvrdí ředitel ČEPS.
„Když by však docházelo k velkým námrazám, k destrukci dojít může,“ dodává.
Podle něj to, že se s klesajícími teplotami zvyšuje odběr elektřiny, platí. „Není to sice přímo úměrné, ale existuje jakási mez. Záleží na tom, na co se elektřina spotřebovává. Je určitá hranice, kdy spotřeba dál neporoste,“ říká Vladimír Tošovský.
Počasí nyní může ovlivnit i přeshraniční přenosy elektřiny. „S klesající teplotou spotřeba roste v celé Evropě, což má dva následky – roste cena a zdroje potřebují mít zajištěnou dodávku primárních energií, tedy uhlí a tak dále. To jsou všechno věci, které mohou mít vliv na dostupnost energie, tedy i na provozovatelnost soustav,“ uzavírá předseda představenstva a generální ředitel ČEPS.