Sníh a náledí zaměstnává silničáře po celé republice

Mrznoucí déšť, který způsobil na silnicích ledovku, vystřídalo na mnoha místech sněžení. Sypače už od rána projíždějí silnice, které jsou většinou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Kluzké jsou ale i chodníky ve městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka odstraňuje námrazu z okénka automobilu | Zdroj: ČTK

Déšť a mrholení komplikuje dopravu také na jihu Moravy, na některých místech se tvoří ledovka. Na Břeclavsku jsou silnice sice chemicky ošetřeny, ale při dešti a teplotách pod bodem mrazu se stále objevuje náledí. Na Vyškovsku je na některých komunikacích ujetý sníh krytý posypem a někde i námraza. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři také v Brně a na západ od něj. Kvůli mrholení se vytváří náledí a je snížená viditelnost. Hůř je vidět také na některých úsecích dálnice D1, hlavně v úseku za Vysočinou, kde je mlha a vyskytuje se mrznoucí mrholení. Ve většině lokalit vyjely všechny sypače.

Ledovka a následný sníh pokryly vozovky silnic také v Praze. Mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek doporučuje nevyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. A to přesto, že v ulicích je veškerá dostupná technika už od včerejšího večera: "Hlavní tahy v Praze jsou sjízdné, je na nich vrstva rozbředlého sněhu. Komunikace v okrajových částech města jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich vrstva uježděného sněhu."

V Karlovarském kraji se počasí zklidnilo a přestalo sněžit. Teploty se pohybují nad nulou. Silničáři toho využili, aby uklidili z vozovek sníh než začne sněžit. Podle Zdeňka Krále z centrálního dispečinku zimní údržby v Karlovarském kraji jsou nasazena všechna dosažitelná vozidla. Silničáři se tak připravují na očekávaný déšť, který by opět mohl namrzat, a který by měl na horách přejít ve sněžení.

V Libereckém kraji jsou silnice po ranním sněžení sjízdné, přesto vyžaduje jízda maximální opatrnost. Silničáři kvůli hrozbě mrznoucího deště vozovky a také chodníky preventivně posypali solí a inertem. Ve vyšších polohách Jizerských hor a západních Krkonoš průběžně silnice pluhují. Problémy ale mohou mít nákladní vozy v kopcích. Do hor se řidiči dostanou jen se sněhovými řetězy. Vítr totiž místy silnice zafoukává.

Opatrnost je na místě také ve Středních Čechách a na silnicích jižních Čech, kde se na řadě míst tvoří náledí. Počasí komplikuje dopravu také u našich severních a východních sousedů - v Polsku a na Slovensku .

Podle meteorologů se může tvořit ledovka na silnicích až do pondělního poledne. "Maxima budou od mínus jednoho do plus dvou stupňů, takže na některých místech ta ledovka, i když přestane pršet, na zemi nebo i na stromech zůstane. Potom v pondělí očekáváme v průběhu dne od západu opět déšť nebo smíšené srážky, které mohou ještě ojediněle namrzat. Takže k té ledovce, která zbude, by se ještě někde mohla - ale spíše už je ojediněle - vytvořit nová," říká meteorolog Mojmír Martan.

Informace o hrozící ledovce a silném vichru, který foukal hlavně na horách, odradil lyžaře a běžkaře. Hory tak zůstaly prázdné. Na hřebenech vítr dokonce dosáhl síly orkánu. Jen několik desítek milovníků hor dorazilo na Vysočinu a do Krkonoš, kde napadlo až deset centimetrů sněhu. Relativně prázdno bylo taky na Šumavě a v Krušných horách. Z hor už odjeli Nizozemci a Poláci, kteří ještě tento týden měli prázdniny.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Ivana Bernáthová, Ivan Holas, Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme