Sníh a silný vítr komplikují dopravu

Sněžení a silný vítr opět potrápil silničáře a řidiče. Čerstvý nárazový vítr tvoří sněhové jazyky a závěje v oblasti západních Krkonoš. Nejhorší je situace na silnici mezi Beneckem a Mrklovem. Od rána napadlo třicet centimetrů sněhu, vítr silnice zafoukává a meteorologové očekávají, že deset centimetrů ještě připadne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Jan Rosenauer

Na Karlovarsku nafoukaný sníh zúžil profil silnice I/13 u Ostrova na pouhý jeden jízdní pruh. Na Svitavsku jsou špatně sjízdné jsou úseky Křenov-Pohledy a Křenov- Janůvky. Závěje ve vyšších polohách čekají na motoristy, kteří se chystají do jižních Čech a na Šumavu. Nejkritičtější je situace na silnici I/39 v okolí Lipna mezi Volary a Novou Pecí na Prachaticku, které by se měly kamiony raději zcela vyhnout. Kvůli velkých závějím jsou zavřené silnice mezi Klenčím pod Čerchovem a Postřekovem a mezi Mezolezy a Úsilovem na Domažlicku.

Závěje ve vyšších polohách dnes čekají na motoristy, kteří se chystají do jižních Čech a na Šumavu.Nejkritičtější je situace na silnici I/39 v okolí Lipna mezi Volary a Novou Pecí na Prachaticku, které by se měly kamiony raději zcela vyhnout. Na hraniční přechod Cínovec na Teplicku vyjela fréza. Řidiči se ale musí obrnit trpělivostí, protože některé kamiony se snaží předjíždět a občas se jim podaří komunikaci zablokovat. Silnice ve Středočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, protože vytrvale sněží.

Liberečtí silničáři uvažovali o vyhlášení kalamitního stavu. Silnice jsou na mnoha místech zaváté a rychlostní komunikace mezi Turnovem aLibercem je neprůjezná. Jak nám řekl Jiří Vronský z Krajské správy a údržby silnic v Liberci, uvízlá vozidla tak překážejí při pluhování silnice samotným cestářům.

Silný nárazový vítr a husté sněžení komplikují život řidičům také na mnoha místech Pardubického kraje. Se závějemi a sněhovými jazyky se potýkají silničáři na Žamberecku. Komplikace čekají řidiče v okrese Chrudim. I tam silničáři doporučují řidičům osobních automobilů a kamiónů sněhové řetězy. Nejhorší situace je na Hlinecku.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Napínavé je to i na silnicích v zahraničí

Problémy se sněhovou nadílkou měli také lidé v Evropě. V Italském Toskánsku byly po několik hodin uzavřeny celé úseky dálnice mezi Boloní a Florencií. Namrzlá vozovka byla příčinou četných dopravních nehod. Na severu země padl teplotní rekord: Monte Rosa na francouzských hranicích zaznamenala 35 stupňů pod nulou. V severním Německu uvízly v noci a ráno tisíce řidičů ve sněhu. Ve Velké Británii zase počasí způsobilo problémy především v letecké dopravě.

Milan Kopp, Eliška Pilařová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme