Sníh a vítr komplikuje situaci vlekařům

Po bílém víkendu v Čechách se dnes problémy s počasím přesunuly na Moravu a Slezsko. Vyplnilo se tak varování meteorologů, silný vítr tam vytváří sněhové jazyky a místy i závěje. Od rána hlásí komplikace v dopravě celý Olomoucký kraj. Kvůli silnému větru se zastavily také některé lanovky a lyžařské vleky. Zatímco na západě republiky vítr během dopoledne slábl a lanovky se postupně rozjely, na východě v některých oblastech problémy přetrvávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžař opouští vlek | Foto: Jan Rosenauer

Silný vítr zastavil provoz lanovky na Černý vrch ve Ski areálu Ještěd. V Rokytnici nad Jizerou lanovku na Lysou horu spustili s asi čtvrt hodinovým zpožděním. Rychlost větru zeslábla z 90 km/h na 35. Podobně je to ve Špindlerově Mlýně, kde se všechny lanovky rozjely po osmé hodině. Jako poslední se v jedenáct hodin dopoledne rozjela lanovka na Medvědín. Střediska na Černé hoře, v Janských Lázních a na krušnohorském Klínovci už dnes vleky a lanovky kvůli větru zastavovat nemusela. Omezení nejsou ani v Orlických horách a Beskydech.

Silný vítr hlásí také Jeseníky. Na horách není vidět ani na krok. Horská služba nabádá turisty, aby cestu do Jeseníků raději odložili. Kvůli silnému větru dnes některé ski areály omezily i svůj provoz. Všechny vleky jedou jen tam, kde tolik nefouká. Nejhorší situace je zřejmě na Červenohorském sedle.

"Stav je kritický, protože vítr dosahuje takové rychlosti, že nám to přehazuje závěsy přes lana a dělá to problémy ve stanicích. Takže máme v provozu půlku vleků," vysvětlil vedoucí tamního lyžařského areálu Zdeněk Lysák. Zastavena je také druhá část lanové dráhy na Šerák a mimo provoz dnes zřejmě zůstane.

Upozornění platí i pro běžkaře. Na hřebenech vane vítr rychlostí vichřice, všechny stopy jsou zaváté a nedoporučují se ani oblasti, kde se trasy strojově upravují. Pokud by se někdo ztratil nebo zabloudil, měli by i sami záchranáři problém se k němu dopravit i jim by počasí znesnadnilo orientaci.

Víkendový příval sněhu komplikuje život i obyvatelům měst. Zejména Prahy, kde jsou v okrajových částech stále neuklizené chodníky. Podle mluvčího hasičů Víta Pernici chodcům hrozí také padající sníh ze střech a rampouchy.

"Během včerejšího dne odstraňovali hasiči asi sedm sněhových převisů. Dnes, protože svítí sluníčko, hrozí tvorba sněhových převisů na krajích střech, také mohou padat rampouchy. Proto varujeme chodce, aby dbali zvýšené opatrnosti, a nabádáme majitele objektů, aby situaci na svých střechách sledovali a v případě ohrožení nechali rampouchy a převisy včas odstranit," říká Pernica.

Blanka Černá, Andrea Švubová, Marie Matúšů, Filip Jan Zvolský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme