Sníh a vítr ochromily na řadě míst dopravu

Doslova dopravní kalamitu způsobil sníh a nárazový vítr na řadě silnic, především pak na vozovkách ve výše položených oblastech. Problémy hlásí například Liberecko, Jablonecko, Karlovarsko a Sokolovsko. Kvůli silnému sněžení musely být na několik hodin uzavřeny hraniční přechody Boží Dar a Cínovec. Hromadné nehody odpoledne zablokovaly mezi 20. a 40. kilometrem mladoboleslavskou dálnici - provoz v obou směrech byl obnoven až kolem osmé hodiny večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hromadná dopravní nehoda | Foto: Ivan Babej

Silnice byla mezi Brandýsem nad Labem a Mladou Boleslaví neprůjezdná od tří hodin odpoledne a zůstaly na ní po několik hodin uvězněny posádky desítek automobilů. Za hustého sněžení a nárazového větru tam na několika místech havarovaly desítky vozů, včetně nákladních aut a autobusu. Na místě měli kromě policistů práci i místní záchranáři.

"Nemáme hlášena těžká zranění, jenom lehká a takzvaně plechy, to znamená ani poškození vozidel by nemělo být velké. Nicméně v současné době jednotka Hasičského záchranného sboru z Mladé Boleslavi tam v těch obou místech zajišťuje dvě humanitární střediska, to znamená, že tam hasiči podávají účastníkům dopravní nehody teplý čaj a podle potřeby i přikrývky, protože máme informace, že v tom úseku fouká silný nárazový vítr a teplota klesla několik stupňů pod nulu", řekl vpodvečer Českému rozhlasu mluvčí středočeského hasičského sboru Ladislav Křivan.

Kolony se tvořily také na dálnici D1 - začínaly hned za Prahou ve směru na Brno. Příčinou byly nehody, které se staly na mirošovickém úseku. Provoz byl ochromen také na hradecké dálnici D11 směrem na Hradec.

V okrese Ústí nad Labem byly už od ranních hodin zpožděny některé autobusové linky. Kvůli vydatnému sněžení byla na Teplicku skoro celé odpoledne uzavřena silnice E-55 k česko-německému hraničnímu přechodu Cínovec. Provoz na ní mohl být obnoven až po 18. hodině.

Ústečtí dopravní policisté během dne vyjížděli k 10 lehčím nehodám. Příčinou havárií je nepřizpůsobení rychlosti jízdy počasí a v několika případech pneumatiky s letním vzorkem. Podle Jana Sýkory z ústeckého dopravního dispečinku jsou všechny vozovky sjízdné se zvýšenou opatrností, některé úseky, kde silný vítr vytváří sněhové jazyky a závěje, jen se řetězy. "Máme všechnu techniku venku a doufáme, že se nám tu situaci podaří co nejdříve zvládnout".

Sněhová vánice se přehnala nad celým Libereckým krajem. Silnice byly pro vozy bez zimního vybavení místy nesjízdné a stoupl počet dopravních nehod. Přestože silničáři vyjeli s veškerou mechanizací, nestačí po uklízet všechny komunikace. S problémy se potýkají podle vedoucího semilských silničářů Miroslava Macha nákladní vozy a kamiony, které si do stoupání včas nenasadí sněhové řetězy. "Na některých úsecích v těch kopcích stačila centimetrová vrstva sněhu a nákladní vozidla nám tu silnici uzavřela".

K podobným situacím došlo také u Ždárku mezi Turnovem a Libercem a v Albrechticích na Frýdlantsku. Počet dopravních nehod stoupl až na trojnásobek, většina z nich se obešla bez zranění. Smrtelné následky ale měla nehoda na náledí, ke které došlo na přemostění v České Lípě. V samotném Liberci nejvíce potíží působily autobusy městské hromadné dopravy v Liberci, které neměly zimní pneumatiky.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

František Janačík, Ladislav Pavlík, Marika Táborská, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme