Sníh láká lidi na běžky. V Bedřichově museli policisté kvůli návalu zatarasit silnice

Vydatné sněžení na celém území Česka zlepšuje lyžařské podmínky v horských střediscích. Čím dál více lidí tak míří za zimními sporty. Velký zájem je o běžkování, dobré podmínky jsou například na Šumavě, ale i v Jizerských horách, kde museli policisté kvůli návalu běžkařů zatarasit silnice pro další zájemce. Horská služba zároveň varuje lidi před lavinovým nebezpečím na hřebenech Krkonoš a Beskyd.

Churáňov/Bedřichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžecké lyžování (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Stux, Fotobanka Pixabay

Na Šumavě napadlo za víkend zatím 20 centimetrů sněhu, například na Zadově registrují každý týden desítky kurzů, ale i individuálních zájemců o vyučování. Sníh na Šumavě přeje i běžkařům, upravené jsou tam desítky kilometrů běžeckých tras.

První oběti mrazu a laviny, kolabující doprava. Sníh působí problémy napříč Evropou

Číst článek

Podle serveru bilastopa.cz můžou lidé sportovat v okolí Kvildy, Horské Kvildy a na Borovoladsku. Počítat ale musejí s tím, že kvalitu stop může ovlivnit silný vítr, běžecké trasy protáhli také na Zadově.

„Teď se ta nadílka ještě vylepšila a k dnešnímu dny je upraveno okolo 50 kilometrů běžeckých tras. Máme úseky, kde jsou trasy trochu užší, takže tam jedeme v režimu jedné stopy. Většinou je ale ta šířka stopy vhodná jak pro klasický styl, tak pro bruslařský,“ popisuje za skiareál Zadov Petr Vondraš.

Zátarasy v Jizerkách

Na běžkařské dráhy vyráží o víkendu hodně lidí i do Jizerských hor, ale pro ty, kteří v neděli vyrazili až v pozdějších dopoledních hodinách, končí výlet v Rudolfově u České chalupy.

„Už jsme tady jednou byli, bylo to zavřený, tak jsem vysadil ženu s dítětem a zkusil jsem to podruhé, ale bohužel. Jsem velmi zklamaný, protože tohle jsem tady ještě nikdy nezažil,“ přiznává jeden z běžkařů, který se do Jizerských hor také nedostal.

Cestu směrem k dva kilometry vzdálenému stadionu zatarasil policejní vůz a tvořila se dlouhá kolona aut. Bedřichov je podle hlídkujících strážníků také ucpaný.

Dopravu v Česku komplikuje sníh a silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Číst článek

Za zátarasy mohou pouze místní lidé, kteří poblíž bydlí. I ti jsou ale ze vzniklé situace rozzlobení. „Ti Pražáci nám to tam celé ucpali,“ postěžoval si jeden z nich.

Z běžeckého lyžování se v posledních letech stal masový sport a touha svézt se na běžkách je velká. V neděli však stovkám nadšenců mířících do Jizerských hor nezbylo než se otočit, vrátit se domů a zkusit štěstí později.

V dalších částech republiky zase kvůli sněhové nadílce hrozí lavinové nebezpečí. Třetí stupeň nebezpečí hrozí v Krkonoších, a proto Horská služba nedoporučuje hřebenové túry. To samé platí v Beskydech, zde se by se lidé měli vyvarovat cest do volného terénu nad 1000 m. n. m.

David Nyč, pku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme