Kalamita na jihu Moravy. Policie vyjela k desítkám nehod, meteorologové varují před dalším sněžením

Vydatné noční sněžení způsobilo na jihu Moravy kalamitu v hromadné dopravě. Většina autobusových linek v kraji jezdí nepravidelně. Situace je kritická hlavně na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku, dále na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova. Hraniční přechod v Mikulově je uzavřený, tvoří se kolony. Policie eviduje desítky především drobnějších nehod.

Praha (Aktualizováno: 10:27 28. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý sníh komplikoval dopravu na jihomoravských silnicích a způsobil kalamitu v hromadné dopravě zejména na Znojemsku, Břeclavsku a v Brně. | Foto: Lenka Horáková | Zdroj: ČTK

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy. Od prvních výjezdů ve 03.15 do 08.15 silničáři za pomoci pluhů na sypačích a traktorů s radlicemi vyčistili 1250 kilometrů silnic. Řekl to provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Doplnil, že silničáři jen v Brně spotřebovali 240 tun posypové soli.

Sníh a vítr v Česku kácel stromy a komplikoval dopravu. Bez elektřiny bylo sedm tisíc odběratelů

Číst článek

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje doporučuje zvýšenou opatrnost prakticky na celém území jižní Moravy. Na okresních silnicích ve vyšších polohách leží sníh, hlavní tahy jsou holé a mokré, ovšem řidiči musejí počítat také se sníženou viditelností. Silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku je uzavřena pro auta nad 12 tun.

Dispečink hasičů informuje o zvýšeném počtu nehod, u Rajhradu a Ivančic na Brněnsku i Uherčic na Břeclavsku skončila nad ránem auta v příkopu. U Velké nad Veličkou se srazila dvě osobní auta s nákladním vozem.

„Policisté od rána evidují desítky dopravních nehod, povětšinou skončily bez vážnějších následků. Lidé si je i řeší sami prostřednictvím euroformulářů. Evidujeme také mnoho hlášení o nesjízdných komunikacích a o uvízlých kamionech,“ řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Uvíznutý kamion

Podle policejního webu je uvíznutý kamion například na silnici 380 u Borkovany na Břeclavsku, v Nádražní ulici v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku nebo v brněnské Bohunické ulici.

Počasí komplikuje dopravu. Zavřené jsou silnice z Božího Daru na Neklid i z Lanškrouna na Albrechtice

Číst článek

Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová řekla, že záchranáři evidují zvýšený počet výjezdů k dopravním nehodám, případná zranění by však neměla být nijak vážná. Podle mluvčí mají i sami záchranáři problém dostat se k pacientům kvůli nesjízdnosti silnic a kolonám.

Sníh brzdí autobusy a trolejbusy některých linek v Brně. Silničáři se snaží problematické úseky průběžně uvolňovat. Některé krajské linky se zpožďují až o 70 minut, například linka 105 v oblasti Mikulova.

Dočasně zavřený je kvůli sněžení hraniční přechod v Mikulově na Břeclavsku, rakouská strana přestala do obce Drasenhofen pouštět kamiony, následně ani osobní vozy. Příjezdová silnice I/52 od Mikulova do Drasenhofenu je tak ucpaná, kolony podle policie pomalu popojíždí už od Mušovských jezer. Není známo, kdy bude přechod opět otevřený.

Zavřené silnice 

Problémy hlásí i Pardubický kraj, kde jsou kvůli náledí a sněhu uzavřeny tři státní silnice. Doprava stojí u Svitav ve směrech na Brno a Poličku a u Přelouče. V jednom směru je uzavřen i tunel na silnici I/35 u Hřebče na Svitavsku.

„Silnice I/43 je hned za Svitavami směrem do Brna zcela uzavřena pro veškerou dopravu. Zavřená je i komunikace I/34 mezi Svitavami a Vendolí,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Kvůli náledí lze projet pouze jedním směrem tunelem u Hřebče na silnici I/35. Průjezdný je směr na Moravskou Třebovou, opačný je uzavřen. Od rána je nesjízdná státní silnice I/2 mezi obcemi Přelouč a Valy.

Počasí už způsobilo několik dopravních nehod. Policie je vyšetřuje například v Březové nad Svitavou, několik právě u Přelouče.

V Libereckém kraji je pro nákladní vozy nad šest tun nadále uzavřená silnice III. třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Silnice se v zimě nesolí, řidiči kamionů musí k cestě do Raspenavy a Hejnic využít silnici 13, která se udržuje chemicky.

Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme