Sníh i nadále taje. Hladiny řek se zvedají hlavně v podhůří

Tání sněhu zvedá hladiny řek hlavně v podhorských oblastech. Meteorologové upozorňují, že kvůli dešti bude určitě ještě dopoledne voda v tocích stoupat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tání sněhu u obce Moravec na Vysočině | Foto: Olga Štrejbarová

„Třetí stupeň povodňové aktivity byl během noci na středu přechodně dosažen na řece Loučné v okrese Svitavy a brzy ráno na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku," upřesnil meteorolog Jan Šrámek. Starosta obce Petr Novák ale potvrdil, že se voda zatím nevylila z břehů a žádné domy v bezprostředním okolí tak momentálně ohrožené nejsou.

„Zatím je to v korytu řeky a vypadá to, že už se to asi zastavilo, že už hladina nestoupá. Měříme to, hlídáme to na internetu. Problém je, že kolem Meziměstí a tam všude na kopcích je ještě spousta sněhu. Pokud by do toho začalo pršet, tak by se ještě něco mohlo stát, ale zatím do vypadá dobře,“ shrnul Novák.

První a druhé stupně povodňově aktivity přetrvávaly v noci také na některých tocích odvodňujících horské oblasti na severu republiky. "Také na Českomoravské vrchovině,“ doplnil meteorolog.

Tání sněhu na horách a déšť v nížinách zvedly hladiny řek i v Libereckém kraji. Na druhý stupeň ale zatím vystoupala pouze řeka Smědá ve Višňové na Frýdlantsku a taky přítok Jizery - říčka Libuňka v Pelešanech. Na Smědé mají hasiči od noci pohotovost.

Hasiči zatím ještě nepytlují. Dali ale do všech propustí u Bulovského potoka speciální špunty, aby se voda nevylévala do vesnice. Napustili vodou protipovodňové mobilní zábrany, aby byly připraveny na instalaci u jednoho ohroženého domu.

Na nedaleké Jeřici v Mníšku je voda zatím na 1. stupni - stejně jako Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou a Liberci, kde je v pohotovosti povodňová komise. Na Českolipsku je na prvním stupni Ploučnice v Mimoni a Stráži pod Ralskem.

Situace se příliš nezmění ani dopoledne. Meteorologové očekávají i nadále vysoké teploty. „Tání sněhu bude na horách pokračovat, proto musíme i nadále hlavně v horských a podhorských oblastech a také na Českomoravské vrchovině počítat se zvýšenými průtoky na řekách,“ dodal Šrámek.

Naděžda Hávová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme