Bez proudu jsou desítky domácností, v Jablonci nad Nisou trvá kalamitní stav

Sníh i ve čtvrtek komplikoval dopravu na silnicích a železnici a dodávky proudu. Problémů v dopravě a poruch elektřiny ale oproti minulým dnům ubylo. Zprůjezdněna byla silnice na Boží Dar i silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Kalamitní stav kvůli sněhu v ulicích vyhlásil Jablonec nad Nisou a Moldava na Teplicku.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 19:42 10. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči ve Středočeském kraji v souvislosti se sněžením ve čtvrtek zasahovali u téměř padesáti dopravních nehod | Zdroj: HZS Středočeského kraje

V Jablonci nad Nisou úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto všude vypnulo parkovací automaty. „Žádáme řidiče, aby využili možnost bezplatného parkovaní a uvolnili ulice, aby je bylo možné uklidit,“ vyzvala mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni. Město povolalo na pomoc i nakladače a nákladní auta a sníh z ulic odváží.

Ve třech okresech na severu Čech trvá kalamitní stav v dodávkách elektřiny, míst bez proudu ale proti středě ubylo o víc než polovinu. Další desítky výjezdů měli hasiči ke stromům, které nevydržely tíhu sněhu.

Bez elektřiny bylo v Česku ve 12.30 kvůli sněžení a spadlým stromům stále přes 6000 odběrných míst, ve středu večer to bylo zhruba 13 tisíc. ČEZ obnovil dodávky na Chomutovsku a na Benešovsku, pád stromů na dráty vysokého napětí ale způsobil výpadek na Karlovarsku. 

„Počasí se lepší, bez proudu jsou už jen desítky domácností. Předpokládáme, že během dnešního večera odvoláme kalamitní stav,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firma podle ní aktuálně odstranila poruchy především na Děčínsku, Jablonecku a Chrudimsku. 

Článek pokračuje pod online reportáží

Kalamitní stav

„My jsme byli nuceni vyhlásit kalamitní stav ve třech okresech, v Jablonci nad Nisou, v okresu Semily a v okrese Děčín. A právě na Děčínsku nám už během noci přibývaly nové poruchy na vedení,“ dodala mluvčí s tím, že pracovníci energetické skupiny mají obtíže dostat se na poškozená místa. Využívají sněžnice a žebříky, ale v terénu to je velmi náročné až nebezpečné, dodala Hollingerová.

Kalamitní stav vyhlásila také obec Moldava. „Z české strany hor se lidé k nám nedostanou, nouzová cesta vede přes Německo. Děti nechodí do školy, lidé nemohou do práce. Máme v provozu veškerou obecní techniku, ale nestačí to. Musíme počkat, až se k nám dostanou silničáři,“ uvedla místostarostka Eva Kardová.

Krušné hory, Krkonoše a Šumava dostaly ve čtvrtek nový příděl sněhu. Místy ho připadlo až 20 centimetrů. Na Vysočině kolem deseti. Meteorologové stále nechávají v platnosti výstrahy před sněhovými jazyky a závějemi a přidali varování před náledím, které hrozí hlavně v nižších polohách Moravy a Slezska.

Železnice bez větších problémů

Na železnici nemělo sněžení zásadní vliv, problémy přetrvávaly zejména na regionálních tratích, řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík. 

Výjimkou bylo přerušení trati v Karlovarském kraji mezi Mariánskými Lázněmi a Chebem. „Ráno na trať spadl strom a narazil do něj nákladní vlak. Nějaký čas byla zastavena doprava,“ řekl Joklík s tím, že nedošlo k žádnému zranění a trať je průjezdná s komplikacemi.

Obecně jsou ale podmínky na železnici v posledních třech dnech spíše dobré. „Na železnici dramatické problémy kvůli sněhu nebyly. Na regionálních tratích se sice stane, že na lesních úsecích kvůli těžkému sněhu spadne občas strom, ale nedošlo k žádnému zranění ani k zásadním nehodám spojených s počasím,“ dodal mluvčí.

Kvůli sněhové kalamitě nejezdily vlaky také na šumavské trati mezi Vyšším Brodem a Lipnem nad Vltavou, nahradil je autobus. Ráno zde odstraňovali spadlé stromy.

Menší problémy přetrvávaly kvůli silnému sněžení v Liberci a Harrachově. Docházelo ke zpoždění, některé vlaky musely být odřeknuty.

Přetrvávají problémy v dopravě

Po třech dnech, kdy byla kvůli sněhu pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřena, silničáři opět otevřeli silnici číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska v Libereckém kraji.

V Alpách roste nebezpečí lavin, v Bavorsku sníh ochromil dopravu. Média píší o sněhovém chaosu

Číst článek

„Od půlnoci 9. ledna do dnešního poledne jsme zasahovali u 117 mimořádných událostí. Z toho 99 souviselo s aktuálním počasím. V 49 případech se jednalo o dopravní nehody, u 41 událostí jsme likvidovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy, u dalších zásahů jsme pomocí speciálních vozidel vyprošťovali zapadlé sypače, autobusy a další vozidla,“ uvedl mluvčí hasičů Středočeského kraje Jaroslav Gabriel.

V Moravskoslezském kraji je pro kamiony stále uzavřena silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je uzavřen rovněž úsek silnice I/48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na dálnici.

Silnice první třídy číslo 11 přes Suchý vrch na Orlickoústecku je sjízdná jen se sněhovými řetězy.

och, hnn, voh, ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme