Sníh komplikuje dopravu na Bruntálsku a Opavsku. Na Šumpersku a Jesenicku se situace uklidnila

Sníh a vítr komplikují silniční i železniční dopravu na Bruntálsku, Opavsku a v okolí Bílovce na Novojičínsku. Několik silnic je zcela uzavřených. Vznikají na nich sněhové jazyky, závěje a místy až metrové bariéry. Situace v oblasti Šumperska i Jesenicka, kterou od úterního večera zasáhlo husté sněžení, se zklidnila. Červenohorské sedlo i ostatní tahy jsou již průjezdné, místy ale musejí dbát řidiči na zvýšenou opatrnost, informovali dispečeři jesenické a šumperské správy silnic.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé silnice a železnice na Bruntálsku a Opavsku jsou kvůli sněhu a větru uzavřené. | Zdroj: ČTK

Moravskoslezský kraj

Několik silnic je zcela uzavřených. Vznikají na nich sněhové jazyky, závěje a místy až metrové bariéry. Průjezdnost dalších komunikací komplikují uvízlé kamiony i osobní vozy. Často mají letní pneumatiky, řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Simona Součková.

Nejhorší situace je na Bruntálsku, kde vytrvale sněžilo v noci na středu, ve středu i dnes ráno. Celkem místy napadl až metr sněhu. Z toho 15 centimetrů v noci na dnešek. "Situaci v noci navíc komplikoval silný vítr. Vznikaly až metrové bariéry těžkého sněhu, které se naše technika snaží odstranit," uvedla. Nasazeny budou sněhové frézy.

Uzavřeno je několik silnic. „V Rudné pod Pradědem jsou auta zablokovaná mezi kamiony. Uzavřeny jsou úseky Bruntál - Velké Štáhle, Dvorce až po hranice Olomouckého kraje, Rudná pod Pradědem - Světlá Hora," uvedla. Auta podle ní neprojedou ani úsekem Světlá Hora - Dětřichovice.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Podobná situace byla i na Opavsku, konkrétněji v okolí Vítkova, kde vítr na silnicích vytváří sněhové jazyky. Několik komunikací je uzavřeno. „Jde o silnici v úseku Guntramovice - Dvorce, neprůjezdná je Lhotka u Vítkova a silnice mezi obcemi Jančí - Dětřkovice," uvedla mluvčí. „V okolí Svatoňovic, Těchanovic, Budišova nad Budišovkou a Melče uvízlo několik sypačů, které však byly s výjimkou jednoho uvolněny a pokračují v činnosti," uvedl náměstek ředitele silničářů Milan Novák.

Na Novojičínsku je nejhorší situace u Bílovce. Tam je kvůli počasí zastavena doprava v úsecích Výškovice - Hrabství a Odry - Budišov nad Budišovkou. „Na zbývajícím území kraje jsou silnice sjízdné, zatím zůstává pro kamiony uzavřena silice I/56 Ostravice," řekl Novák. Do míst západně od Opavy a do Jeseníků by řidiči měli vyrazit jen se zimní výbavou.

„Vzhledem k prognóze vývoje počasí předpokládám zvládnutí uvedených problémů během dopoledne či během dne. Záviset to bude na zklidnění větru," uvedl Novák.

Sněhové závěje komplikují i železniční dopravu na méně významných tratích. Většinou se ale dopravcům podařilo nasadit náhradní autobusovou dopravu. Výjimkou jsou úseky železnice mezi Budišovem nad Budišovkou a Odrami, popřípadě Suchdolem nad Odrou, kde autobusy nejezdí kvůli uzavřeným silnicím.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Olomoucký kraj

Na Jesenicku husté sněžení ustalo ve středu kolem 20.00, silničářům to tak umožnilo přes noc tahy protáhnout. „Situace už se zklidnila, nikde nic nestojí, vše je průjezdné. Pouze ve vyšších polohách drobně sněží a tvoří se sněhová kaše. Přestalo však již foukat," uvedl dispečer jesenické správy silnic. Na Červenohorském sedle podle něj zůstaly stát čtyři kamiony, které jsou zahrnuty sněhem. „Během dne je bude nakladač čistit, aby se dostaly ven," doplnil dispečer.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Podobná situace je také na Šumpersku, i tam se podle správců silnic nedá dnešní situace se středou vůbec srovnávat. „Ve středu večer přestalo sněžit, v horských oblastech byly pouze sněhové přeháňky. V noci jsme na kritická místa nasadili frézy a šípové pluhy. Místy ještě zafukuje, a tvoří se tak sněhové jazyky, budeme tam obnovovat plužení," řekl cestmistr šumperské správy silnic.

Tah přes Červenohorské sedlo, hlavní spojnici mezi Šumperkem a Jeseníkem, se podle něj podařilo zprůjezdnit z šumperské strany od půlnoci. „Na Šumpersku jsou nyní v nižších polohách silnice holé a suché nebo vlhké, v horských oblastech, jako je Červenohorské sedlo, Ramzová, Skřítek a Vidly, leží zbytky sněhové kaše a sjízdnost je tam tak se zvýšenou opatrností," dodal.

Sjízdnost by měla být bez problémů i v ostatních částech Olomouckého kraje. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic je pouze dopoledne dočasně uzavřena silnice mezi Dvorcemi na Bruntálsku a Moravským Berounem na Olomoucku, kde se odklízí sníh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme