Sníh láme další stromy, bez proudu je 60 tisíc lidí

Energetikům se nedaří zvládat krizi způsobenou počasím. Počet odběrných míst bez proudu vzrostl od rána na 60 tisíc. Nejhorší situace je na Vysočině, kde hustě sněží. Pod tíhou sněhu se lámou stromy, které trhají vedení. Energetici kvůli tomu vyhlásili kalamitu už v jedenácti okresech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrikář opravuje vedení poškozené spadlým stromem. | Zdroj: ČTK

Jen na Liberecku a Jablonecku je bez elektřiny na 20 tisíc domácností. Energetici ráno vyhlásili kalamitní stav i na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku.

Velké problémy má Jablonec nad Nisou - radnice tam dopoledne vyhlásila kalamitní stav. Kvůli vytrvalému sněžení silničáři nezvládají uklízet cesty a chodníky, hrozbou jsou padající stromy. Většina obyvatel 40-ti tisícového města je navíc od rána znovu bez tepla a teplé vody. Velký výpadek elektrického proudu vyřadil z provozu teplárnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kalamitním stavu v Jablonci mluvil v poledních Ozvěnách dne starosta města Petr Tulpa

Starosta města Petr Tulpa nedokázal odhadnout, kdy se domácnosti dočkají tepla. "V této chvíli máme od společnosti ČEZ neustále stejnou informaci, že se na odstranění poruchy neustále pracuje. Nedokážu říct, jestli to bude dnes večer nebo zítra," řekl Tulpa.

Výpadky tepla působí problémy i školám nebo nemocnicím "Ředitelé škol mají kvůli chladnému počasí právo přerušit výuku. Dvě školy už to udělaly, ostatní vydržely do odpoledne a doufají, že se do pondělka situace vrátí k normálu," uvedl jablonecký starosta.

Poněkud se zlepšuje situace na Moravě, na Děčínsku a také v Orlických horách. "Naopak velký nárůst poruch máme hlášeno z oblasti Vysočiny, kde hustě sněží, technici nám hlásí, že nevidí ani od jednoho sloupu k druhému. Kvůli nesjízdným silnicím se navíc ani nemohou dostat k místům poruch," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vše záleží na počasí, říká mluvčí ČEZu Ladislav Kříž

Rychlost odstraňování poruch záleží na počasí. Pokud by přestalo sněžit, většina poruch by byla podle mluvčího ČEZu ještě dnes odstraněna. "Často se ale stává, že naši technici opraví vedení a za hodinu přetížené stromy opět spadnou do vedení a dodávka proudu opět vypadne," řekl Ladislav Kříž.

V noci energetici s odstraňováním poruch příliš nepokročili. "Během noci jsme museli na mnoha místech odvolávat poruchové čety, protože je ohrožovaly pády stromů a větví," řekla mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková.

"Stále jsou zablokované přístupové cesty na mnoho míst. Někdy našim pracovníkům nezbývá nic jiného, než nasadit sněžnice a dostat se na postižená místa pěšky, " dodala Eva Nováková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O počasí, které nás čeká o víkendu, mluvil na Rádiu Česko Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu

Podle Štefana Handžáka z Českého hydrometeorologického ústavu by se ale situace měla během víkendu zlepšit. V noci na zítra by měl postupně slábnout vítr a intenzivnější srážky by se měly objevovat pouze na Šumavě a v Krušných horách. Zároveň by se mělo oteplit, v sobotu by se měly teploty pohybovat mezi 1 až 5 stupni a v neděli mezi 3 až 7 stupni Celsia.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme