V Praze naposledy v roce 2010. Vánoce slavíme stále častěji na blátě, ukazují data

Vánoce na sněhu se čím dál více stávají pojmem, který známe spíše z dřívějších dob, mnohem častěji v poslední době Česko zažívá Vánoce na blátě. Potvrzují to i data Českého hydrometeorologického ústavu. Podle nich od roku 1961 stoupla průměrná teplota na Štědrý den, ubývá i míst, která jsou ve svátek překryta sněhovou pokrývkou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průměrné teploty na 24. prosince se v posledních deseti letech pohybují v rozmezí 1,2 – 5,6 °C, uvádí Český hydrometeorologický ústav. To je rozdílný trend oproti dřívějším rokům, kdy rtuť v teploměrech na Štědrý den mnohem častěji klesala pod nulu. 

Rekordně nejvyšší teplota byla zaznamenána v roce 1958, na stanici Lučina tehdy naměřili 14,5 °C. Naopak nejmrazivěji bylo v roce 2001 na Horské Kvildě, teplota zde klesla na -31,5 °C. 

Přehled průměrných denních teplot pro 24. 12. mezi lety 1961 a 2017 naleznete zde:

Průměrná denní teplota na území ČR pro 24. 12. V letech 1961 – 2017 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Meteorologové mají podrobné záznamy i o sněhu, který napadl na vybraných sledovaných místech. Tato data ukazují, které roky byly Vánoce na sněhu a které na blátě. 

Z bílých Vánoc se pravidelně radují lidé ve vyšších polohách. Sníh se často objevuje na Lysé hoře, Milešovce či na Přimdě. Právě na Lysé hoře byla v měřeném období zaznamenána největší četnost sněhové pokrývky a také její nejvyšší hodnota, v roce 2005 to bylo 188 centimetrů. 

V nižších polohách se sníh na Štědrý den vyskytuje zřídkakdy. Nejméně často jej zaznamenávají stanice v pražské Ruzyni či Libuši a v Brně Tuřanech. Praha je co do počtu Vánoc na sněhu vůbec nejchudší z měřených míst, naposledy zde byl sníh v roce 2010 a vůbec nejvíce napadlo v roce 1969 28 centimetrů. 

Souhrnná data o sněhové pokrývce na vybraných stanicích ukazuje graf níže:

Ani letos to na sněhovou nadílku pod stromeček nevypadá. Podle předpovědi ČHMÚ by se měly nejvyšší  teploty v Česku pohybovat mezi 2 a 6 °C. „V noci zataženo, na většině území déšť, nad 700 metrů sněžení. Během rána a dopoledne od severu přechod k proměnlivé oblačnosti a místy, postupně ojediněle přeháňky, nad 500 metrů, později odpoledne a večer i v nižších polohách smíšené nebo sněhové," uvádí předpověď meteorologů.  V příštích dnech se ale bude postupně ochlazovat. 

jak, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme