Sníh opět ochromil silnice i letiště

Sněžení opět způsobilo chaos v dopravě po celé republice. Policie během úterý zaznamenala stovky nehod. Nejvážnější situace byla na dálnici D2 ve směru na Bratislavu, která zůstala u Brna na devět hodin neprůjezdná po hromadné havárii. Doprava stála také na dálnici D8 před Prahou, kde došlo k nehodě 20 vozidel. Na Novojičínsku se při čelní srážce dodávky s autobusem zranilo sedm lidí. Na Rychnovsku a v oblasti Orlických hor silničáři vyhlásili kalamitní stav. Kvůli sněhové bouři do večera nepřijímalo ruzyňské letiště. Sněžení meteorologové předpovídají i na středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské ruzyňské letiště | Foto: Michal Krumphanzl

Letiště Ruzyně bylo v úterý kvůli hustému sněžení uzavřeno pro přistání až do 20:00. Letadla, která mířila do Prahy, tak služba řízení letového provozu odkláněla na jiná letiště. Startovat letadla mohla už od půl druhé odpoledne.

Odpoledne dopravci museli z Ruzyně zrušit 33 odletů, jen ČSA zrušily 19 letů. Kvůli přívalům sněhu nemohl odletět do Bruselu například ani ministr zahraničí Cyril Svoboda. Na jednání lídrů EU s americkým prezidentem Georgem Bushem jej proto zastoupil jeho náměstek Vladimír Müller.

Dnešní situace ale není zdaleka tak špatná jako minulý týden ve středu, kdy bylo počasí na letišti nejhorší za posledních deset let. Letiště bylo kvůli sněhové bouři uzavřeno deset hodin, zrušeno muselo být 71 letů. Při sněhové bouři napadlo 15 centimetrů sněhu, který údržba odklízela a odvážela ještě několik hodin. Také nyní se hlavní dráha neustále uklízí.

Doprava vázla i v ulicích metropole. Od rána se v Praze stalo už kolem 150 dopravních nehod, což je o 40 procent víc než v jiné dny. Podle vedoucího pražského dopravního inspektorátu Pavla Švrčuly jsou obtížně sjízdné hlavně okrajové části Prahy. "Na Pražském okruhu ve stoupání zvláště kamiony blokují cestu, některé mají letní pneumatiky a nemohou vyjet." Řada spojů hromadné dopravy měla zpoždění.

Mezi brněnskou čtvrtí Chrlice a obcí Blučina před 09:00 ve sněhové bouři havarovalo celkem 29 osobních vozidel, šest nákladních aut a jeden autobus. Dálnici zcela zablokoval slovenský kamion s přívěsem, který vezl nádoby se stlačeným plynem.

Nehoda se naštěstí obešla bez obětí a vážných zranění. "Zatím máme potvrzeno pouze dvě lehčí zranění, jednoho českého účastníka a jednoho Němce. Oba odmítli ošetření v nemocnici," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Nebezpečí výbuchu podle něj nehrozilo, neboť nádoby obsahovaly pouze netečný plyn argon.

Kolem poledne se podařilo havarované nákladní auto i vysypané láhve z vozovky odstranit a částečně obnovit provoz alespoň v jednom pruhu dálnice. Další vraky museli hasiči vyprošťovat z příkopu. Posádkám asi stovky aut, která uvízla v koloně, rozdávali horký čaj a přikrývky. Komunikace ve směru na Břeclav byla uzavřena až do odpoledne, zásah skončil po šestnácté hodině.

Další hromadná kolize odpoledne uzavřela dálnici D8 těsně před vjezdem do Prahy. Srazilo se tam kolem 20 vozidel. Obtížně sjízdná byla i dálnice D5 ve směru do Plzně. Sníh komplikoval i dopravu na takzvané strakonické silnici.

Na silnici I/9 v blízkosti Líbeznice u Prahy linkový dopoledne autobus nestačil dobrzdit a narazil do osobního vozu před sebou. Skončil v protisměru, kde se postupně srazil s dvěma osobními vozy a dodávkou. Jeden cestující z dodávky se zranil těžce, další čtyři vyvázli s lehčím zraněním.

Kolem 9:20 se na vjezdu do Hladkých Životic na Novojičínsku střetla dodávka s autobusem, který vezl učně z Opavy na lyžařský výcvik. "V autobuse došlo k sedmi zraněním, převážně středně těžkým," řekla novojičínská policejní mluvčí Miroslava Šálková. Nedaleko Všerub na severu Plzeňska si počasí vyžádalo i lidské životy. Odpoledne tam zahynuli tři muži po srážce jejich terénního vozu s kamionem. Řidič kamionu skončil se středně těžkým zraněním v nemocnici.

Na Rychnovsku a v oblasti Orlických hor silničáři vyhlásili kalamitní stav. Na většině míst v Královéhradeckém kraji od rána hustě sněží, silný nárazový vítr navíc vytváří sněhové jazyky a ve vyšších polohách i závěje. Uzavřené jsou úseky silnic Sedloňov-Úhor, od křižovatky Tři lotři do Uhřínova a Rokytnice-Říčky. Na Náchodsku je neprůjezdný úsek ve směru Horní a Dolní Radechová.

Pro nákladní dopravu byl kvůli přívalům sněhu celé odpoledne uzavřen česko-německý hraniční přechod Cínovec na Teplicku. Nyní je provoz na přechodu řízen kyvadlově v jednom jízdním pruhu. Ostatní hraniční přechody zatím uzavřené nebyly. Při cestě do vyšších poloh ale silničáři stále upozorňují řidiče, aby měli připraveny sněhové řetězy. Podél cest jsou v některých místech na Teplicku, Chomutovsku a Ústecku až čtyřmetrové závěje.

Sněžit má podle meteorologů i ve středu. Už v noci zasáhne vytrvalé sněžení kraje Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký, Pardubický, Královéhradecký a východní oblasti krajů Libereckého, Jihomoravského a Vysočiny. Upozornění platí od středečních 01:00 do 20:00. Závěje a sněhové jazyky hrozí kvůli větru ode dneška v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Jana Tomková, Vladan Dokoupil, Martin Hromádka, Ivana Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme