Česko pokryl sníh, dálnice ucpaly kolony. Na jihu je kalamita, na Olomoucku zapadly dva autobusy

Téměř celé Česko zasypal v pátek a v noci na sobotu sníh. Místy ho napadlo až 75 centimetrů. Sněhová pokrývka komplikuje dopravu na silnicích i železnicích. Česko podle meteorologů čeká mrazivý víkend plný sněhu. Hasiči v pátek zasahovali u 216 dopravcích nehod, včetně dvou nehod autobusů v Olomouckém kraji. Po zapadnutí autobusu v Rejvízu na Jesenicku do sněhu zasahují u podobné nehody také v Kojetíně na Přerovsku, dva lidé se při ní zranili.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 14:58 2. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Linkový autobus zapadl v Rejvízu do závějí a sjel do příkopu, jeden cestující se lehce zranil. „Cestovalo v něm 12 osob, jedna byla zraněna. Pasažéry jsme evakuovali a přepravujeme ve spolupráci s dobrovolnými hasiči do Jeseníku. Autobus vytáhneme vyprošťovacím jeřábem,“ uvedla mluvčí hasičů.

Další nehoda autobusu se stala odpoledne u Kojetína. „Cestovalo v něm 19 osob, dva jsou lehce zraněni. Na místě zasahovala zdravotnická záchranná služba, cestující jsme přepravili do Kojetína,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Špatně sjízdná je podle hasičů na všech komunikacích také oblast nad Šternberskem, i tam nabádají k opatrnosti. Dva sypače museli v sobotu hasiči vyprošťovat také ve Štítech a ve Velké Kraši z příkopů.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy v železniční i autobusové dopravě, řekl. Některé silnice v sobotu podle něj nebudou sjízdné, na některých místech jsou výpadky proudu.

Odklízení sněhu v Praze (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na dálnici D1 havaroval tam kamion kolona měřila až 20kilometrů a situaci komplikovali neukáznění řidiči kamionů, kteří blokovali i levý jízdní pruh, uvedla policie. Provoz se podařilo po desáté hodině obnovit, dálnice je ale sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Na Vysočině stále sněží a po projetí silničářů zůstává na dálnici ležet nově napadaný sníh.

Hasiči v pátek zasahovali u 216 dopravcích nehod. Jedná se o skoro čtyřnásobný nárůst oproti obvyklému dennímu průměru počtu těchto zásahů.

Situace v krajích

Místy po kraji Vysočina kamiony stojí. Problémy se sjízdností jsou v celém kraji. Napadlo až 40 centimetrů sněhu, silničáři ho odklízeli celou noc. Sníh komplikuje dopravu i na západě Čech. Rozbředlý sníh je i na dálnici D5 u Plzně, na několika místech dopravu na dálnici také zastavily nehody kamionů. 

Až 45 centimetrů sněhu napadlo od pátku na jihu Čech a Vysočině. Podle meteorologů tam v sobotu připadne až 25 centimetrů a sněžit bude i v neděli. Hlavní tahy jsou sjízdné, silničáři mají v terénu všech 200 sypačů. 

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po pátečním a nočním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se v některých místech tvoří sněhové jazyky. I na Zlínsku silnice v horských oblastech vrstva sněhu. Vozovky jsou průjezdné, dispečeři však apelují na nutnou opatrnost. V regionu ale stále sněží, v nejvyšších polohách hlásí správci silnic až 15 centimetrů čerstvého sněhu. 

V Libereckém kraji se daří silničářům udržet cesty sjízdné. V terénu mají veškerou techniku, řekl v sobotu dispečer krajské správy a údržby silnic. Na horách leží na silnicích ujetá vrstva sněhu. Ledovka je na cestách na Semilsku, upozornila na webu policie.

Na silnicích v Královéhradeckém kraji zůstávala po sněžení vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Na silnicích v Krkonoších leží vrstva ujetého sněhu o síle do deseti centimetrů, která je místy zledovatělá. Na dálnici D11 byl v sobotu ráno rozbředlý sníh. 

Komplikace provází i dopravu v Praze, hlavně v okrajových částech města. Přerušen byl například provoz na několika autobusových linkách. Zasněžené či zledovatělé byly i dálnice na příjezdu do Prahy. 

Domácnosti bez proudu 

Firma EG.D už eviduje kvůli sněhu v Česku 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10 500 odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech a na Vysočině, řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák. Dopady poruch nejsou tak velké jako před časem při větrné bouři, dodal. 

Údržba chodníku v zimě (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jedna porucha je na jižní Moravě, na Mikulovsku nemá elektřinu 147 domácností. Řadu poruch z rána energetici odstranili, jiné ale přibyly, protože stále sněží.

Energetická firma ČEZ zaznamenala 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. Na celém zásobovacím území ČEZ firma eviduje 18 poruch na vedení vysokého napětí. 

mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme