Sníh poprvé potrápil řidiče, udrží se až do konce týdne

První větší sněžení letošní zimy zaskočilo hlavně řidiče. V kopcích uvázlo mnoho kamionů, došlo také k řadě dopravních nehod. Na Bruntálsku zapadl dokonce i posypový vůz. V Ostravě a také v horských oblastech na Frýdecko-Místecku silničáři dokonce museli povolat do terénu posily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová nadílka v Praze | Foto: Tomáš Adamec

V Moravskoslezském kraji stále hustě sněží. Všechny hlavní tahy jsou průjezdné, dopravu ale brzdí řada nehod. Většinou jde o drobnější kolize osobních aut.

Dopoledne se ale v Ostravě stala i vážná nehoda nákladního vozidla s dodávkou, při které byl vážně zraněný jeden muž. Zpoždění nabírají také autobusy městské hromadné dopravy.

Sníh zkomplikoval dopravu i v ostatních krajích, uvízlé kamiony nebo nehody blokovaly provoz na dálnicích D1 a D5. Horské hraniční přechody zůstávají průjezdné, jen na Horu Svatého Šebestiána nesmějí kamiony a za přechodem v Náchodě dojedou řidiči jen do Kladska.

V jižních Čechách stály kamiony na výpadovce ze Strakonic a na trase z Vimperka na Strážný. Řidiči tam museli nasazovat sněžné řetězy. Některé úseky silnic byly nebo ještě jsou krátkodobě uzavřené kvůli vyprošťování havarovaných aut.

Na Pražském okruhu se uzavřely tunely

Dlouhá kolona aut se vytvořila mezi Říčany a dálnicí D1. I tam jsou důvodem uvízlé kamiony. Podle reportéra Českého rozhlasu je situace v úseku dramatická, na hlavní silnici se nedostal ani sypač. Kolabuje i autobusová doprava. V Říčanech vyrazilo do ulic odklízet sníh 25 úředníků tamní radnice.

Až s dvacetikilometrovou kolonou pomalu jedoucích kamionů musejí motoristé počítat na Pražském okruhu od dálnice D1. Tunely se střídavě uzavírají kvůli kolonám a odstraňování námrazy.

Říčany - sníh odklízejí i zaměstnanci úřadu | Foto: Pavel Pavlas

Všechno způsobil kamion, který kolem sedmé ráno nevyjel mírné stoupání na 23. kilometru a kvůli následné koloně musel být dopoledne dvakrát zastaven provoz v Lochkovském i Cholupickém tunelu, protože z bezpečnostních důvodů tam auta nesmějí stát. Odpoledne zasedne v Praze krizový štáb.

Řidiči musí počítat se skrytými nástrahami i přímo ve městě. Nebezpečná místa jsou totiž například na tramvajových kolejích nebo na přechodech.

„Tam, kde je nějaká sněhová tříšť a chtěl bych třeba předjíždět a najíždím do kolejí, tak to může auto nasměrovat do jiného směru. A současně to má obrovský vliv i při brzdění. Například na klasických přechodech je v tomto období adheze minimální, “ upozornil Jiří Patera z Polygonu Most.

Kluzké přechody by měli mít na paměti i samotní chodci, protože auto v takových místech nedokáže za současných podmínek zastavit tak, jako za sucha.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Na železnici se provoz nezastavil, jen mezi Prahou a Plzní nabírají vlaky zpoždění. Několik regionálních spojů nevyjelo vůbec. Také na ruzyňském letišti byly celou noc v pohotovosti úklidové čety, provoz letiště díky tomu zůstal nepřerušen.

Krkonošská Horská služba kvůli silnému sněžení, větru a mlze nedoporučuje hřebenové túry.

Sníh a mráz vydrží do konce týdne

Už v noci na dnešek zasypala celou republiku až dvaceticentimetrová sněhová pokrývka. Podle meteorologů do úterý napadne ještě až 15 centimetrů nového sněhu, na horách až 30 centimetrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na aktuální předpověď počasí se Radiožurnál zeptal meteorologa Jana Šrámka

Další sněžení, i když slabší, se očekává ve čtvrtek a v pátek, upozornil ve vysílání Radiožurnálu meteorolog Jan Šrámek:

„Sněžení by sice mělo během dne ustávat, ale už v noci ze středy na čtvrtek očekáváme na některých místech dalších deset až patnáct centimetrů nového sněhu, takže zítra to bude spíše takový oddychový čas.“

Až do konce tohoto týdne se přitom denní teploty budou pohybovat mezi nulou až minus pěti stupni Celsia, v noci až k minus deseti stupňům, a sněhová pokrývka se tak udrží. Od příštího týdne pak začne tání.

Petr Jansa, Martin Hromádka, Jan Herget, Pavel Pavlas, ak, Dominika Rojtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme