Sníh potěšil sportovce, silničáře nepřekvapil

Na horách ČR v noci na dnešek napadl nový níh, který udělal radost milovníkům zimního sportu. Nejen čeští silničáři mají ale starosti s rostoucím počtem nehod a dopravních zácp.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jeseníkách napadly dva centimetry nového sněhu. Podle tamní horské služby jsou podmínky pro lyžování dobré a počasí na běžky je ještě lepší.

Ideální podmínky pro vyznavače běhu na lyžích nabízí dnes Vysočina. Jak zjistila naše spolupracovnice Věra Pavlasová, přes noc napadlo 20 cm nového sněhu a stále sněží. Teplota se pohybuje kolem 5 stupňů pod bodem mrazu. Všechny běžkařské tratě jsou upravené. Problémy jsou dnes v Skicentru u Nového města na Moravě s parkováním. Parkoviště a odstavné plochy jsou už od rána plné, protože se tam konají závody v běhu na lyžích Zlatá lyže a Světový pohár. Proto oganizátoři doporučují návštěvníkům zaparkovat už na parkovištích v městě.

Rostoucí počet úrazů, taková je současná situace na Šumavě v důsledku nové sněhové nadílky. V západočeské části Šumavy napadlo v posledních hodinách 30-40 cm nového sněhu, což přilákalo hlavně sjezdaře. Protože je ale pod novým sněhem zledovatělá vrstva, lyžování se stává dost nebezpečným. Včera museli záchranáři několikrát zasahovat a jeden člověk musel být převezen vrtulníkem do plzeňské fakultní nemocnice. Všechny vleky jsou v provozu a běžkařské stopy jsou také upravené.

Na svazích Jizerských hor jsou dnes ideální sněhové podmínky. Dostatek sněhu a sluníčko přilákaly tisíce návštěvníků, parkoviště praskají ve švech. Ve střediscích od Ještědu počínaje je 40-50 cm sněhu, na hřebenech 60 cm. Všechny vleky jsou v provozu, sjezdovky jsou upravené, běžkařská magistrála také až na Jizerku, teploty -4 °C, polojasno. Obrovská návštěvnost j také v Tanvaldu, kde kromě přívalu sněhu přilákal stovky milovníků snowboardingu český pohár v obřím slalomu.

V Krkonoších přinesl nový sníh starosti hlavně silničářům na Semilsku. Sněhovou situaci na hřebenech hor i na komunikacích obou krkonošských okresů zjišťovala Eliška Pilařová, Český rozhlas Hradec Králové. Na hřebenech hor je kolem -8 stupňů, zataženo, vane jižní vítr kolem 3 m/s. Luční bouda hlásí 70 cm sněhu, z toho 10 nového. Horskou službou jsou uzavřeny cesty Labským a Obřím dolem, údolími Bílého Labe a přes Kozí hřbety. Na Semilsku i na Trutnovsku připadlo od 5-10 cm. Všechny silnice obou krkonošských okresů jsou sjízdné, v horských úsecích leží na vozovkách ujetá vrstva 10 cm sněhu krytá posypem. Semilští silničáři ale upozorňují na zvýšenou opatrnost v lesních úsecích chemicky udržovaného okruhu zejména na Jilemnicku a Lomnicku, kde se vzhledem k přetrvávajícícm teplotám pod nulou stále drží rozbředlý sníh.

Dnešní sněhová nadílka silničáře nepřekvapila. Nebezpečné mohou být pouze silnice nižších tříd, kde leží i několikacentimetrová vrstva uježděného sněhu. Většina krajů hlásí, že hlavní tahy jsou sjízdné. Vážnější nehoda byla zatím hlášena jen ze Svitavska, kde se u obce Gajer srazily dvě osobní auta. Při havárii bylo zraněno pět lidí, z toho tři byli převezeni do nemocnice.

Silné sněžení komplikuje provoz na rakouských silnicích. Přetížené jsou také kvůli pololetním prázdninám ve východní části země. V posledních hodinách napadlo až 40 cm nového sněhu, což značně ztěžuje provoz na hlavních silničních tazích. Nejhorší situace je v Tyrolsku a ve spolkových zemích Salzburg von Albert a také v Horním Rakousku. Nejvíce ztěžují provoz nákladní auta uvíznutá napříč vozokami. Na italské dálnici se vytvořila několikakilometrová fronta. Také na A1, zejména u vjezdu do Salzburgu se pohyb aut v podstatě zastavil. I v Dolním Rakousku se tvoří dlouhé kolony aut směřující do lyžařské oblasti oblasti Semerink.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Eliška Pilařová, Jana Mertová, Ivana Bernáthová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme