Na některých místech Česka dále sněží. Bez proudu je 7700 domácností, Kladno zrušilo kalamitní stav

Sníh druhým dnem komplikuje dopravu v Česku. Stále sněží například na řadě míst Středočeského, Ústeckého či Olomouckého kraje. Tam, kde v noci sněžit přestalo, mají zase hasiči práci s odstraňováním popadaných stromů a větví. Silničáři nyní varují před náledím a sněhovými jazyky. Bez proudu zůstává zhruba 7700 domácností. Situace se uklidnila v Kladně, které ráno zrušilo kalamitní stav vyhlášený v neděli.

Tento článek je více než rok starý.

Kladno (Aktualizováno: 13:11 4. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Kladně

Náměstí v Kladně | Foto: Vojtěch Šrámek | Zdroj: Český rozhlas

Ve Středočeském kraji v pondělí ráno sněžilo v okrese Praha-východ, na Mělnicku a Mladoboleslavsku, přeháňky byly pak hlášeny z Berounska, Kladenska, Rakovnicka a Prahy-západ. Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou tak dálnice D1, D8 a Pražský okruh. Policie řeší značné množství především lehčích dopravních nehod.

Podle dostupných informací je stále uzavřená silnice v obcích Solenice a Bohostice na Příbramsku, a to kvůli popadaným stromům. Počasí v kraji omezuje také provoz autobusů a vlaků. Do odvolání je uzavřený park v Průhonicích, kde hrozí pád stromů a větví, na něž napadal těžký sníh.

Na Moravě stoupají hladiny řek. Povodňová bdělost platí od nedělního večera

Číst článek

V Ústeckém kraji je kvůli hustému sněžení nesjízdných několik úseků silnic nižší třídy v Krušných horách. Od rána je neprůjezdná trasa z Telnice do Petrovic a ze Zadní Telnice do Krásného Lesa na Ústecku. V noci už nemohli vyjet řidiči z Litvínova do Mníšku a z obce Klíny do Českého Jiřetína na Mostecku.

Husté sněžení uzavřelo také cestu z Horní Halže na Měděnec, kterou hojně využívají kromě místních obyvatel také lyžaři při cestě na Klínovec nebo běžkaři. Už poněkolikáté je od začátku ledna zavřená silnice z Mikulova na Moldavu na Teplicku.

Od večera sněží také v Olomouckém kraji, kde napadlo víc než deset centimetrů sněhu. V kraji se od neděle kvůli sněžení stalo několik dopravních nehod. Hasiči zasahovali u havárie autobusu, ve kterém se zranil jeden cestující, a odstraňují spadané stromy. Od nedělního večera evidují zhruba pět desítek výjezdů. Správci silnic už v neděli večer za hustého sněžení vyslali do terénu všechny sypače i pluhy.

V Plzeňském kraji bylo ráno kvůli popadaným stromům uzavřeno pět úseků železničních tratí včetně směru z Plzně na Prahu a čtyři úseky silnic druhých a třetích tříd. Podobně je tomu v Jihočeském kraji, kde v některých místech od neděle do dnešního rána napadlo až 30 centimetrů čerstvého sněhu.

Situace se uklidnila i v Libereckém kraji. Zprůjezdnit se podařilo od 08.00 silnici u Jenišovic na Jablonecku. Bezmála kilometrový úsek mezi osadami Odolenovice a Žďárek zavál v neděli večer sníh. Krajští silničáři dnes varují před sněhovými jazyky v otevřených úsecích a hlavně v horských oblastech. Tvořit se mohou také na Svitavsku a v okolí Lanškrouna v Pardubickém kraji. Silný vítr fouká i na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji.

Neobvyklý jev. Nad Prahou byla v neděli ráno k vidění krátká sněhová bouře

Číst článek

Zledovatělé mohou být komunikace na jižní Moravě, náledí se pak podle silničářů může tvořit i na Vsetínsku. Na Zlínsku zůstává pro těžká vozidla nad 3,5 tuny nesjízdná silnice třetí třídy mezi Vizovicemi a Loučkou, komunikaci silničáři přes zimu neudržují. Pro osobní vozidla je sjízdná pouze se řetězy.

Meteorologové očekávají, že v pondělí bude ještě místy sněžit. Během dne budou srážky od západu České republiky ustávat. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně, ale na horách může být až minus šest stupňů Celsia.

Krizový štáb v Kladně

Vedení kladenského magistrátu se na zasedání krizového výboru sešlo v sedm hodin ráno. Ve městě už nesněží, hlavní tahy jsou průjezdné, rolby pracují na silnicích i chodnících. Nákladní vozy vyváží závěje sněhu i za město. Kalamitní stav tak byl zrušen.

Vedení Kladna muselo zavřít zimní stadion, tamní hokejisté tam tak nemohou trénovat. Střecha haly je v havarijním stavu. Technici spolu s horolezci už v neděli sníh odhazovali a měli by pokračovat. Z bezpečnostních důvodů byla uzavřena také přetlaková hala Brjanská a tenisový areál SK.

Kvůli nočnímu sněžení jsou na východě republiky bez proudu další domácnosti, hlavně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Elektřinu nemá zhruba 7700 domácností. Škody budou energetici odstraňovat během dne. Práci jim ale místy komplikuje silný vítr.

ČTK, Vojtěch Šrámek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme