Sněžení a silný vítr odstavily řadu lidí od elektřiny. Bez proudu zůstává přes pět tisíc domácností

Na některých místech Česka dál zůstává kvůli silnému sněžení a větru bez proudu minimálně pět a půl tisíce domácností. Na obnově dodávek pracovali energetici celou noc. Podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové chce firma elektřinu do zbylých oblastí dodat v nejbližších hodinách. Nejvíce práce mají energetici podle Holingerové na Děčínsku a v oblasti Železného Brodu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli vydatnému sněžení zůstává tisíce českých domácností bez elektřiny (ilustrační foto) | Foto: Robert Frank | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek kolem 21.00 bylo bez proudu až 30 000 odběrných míst. „Přes noc došlo k výraznému zlepšení. K 7.00 hodině evidujeme na dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na nízkém napětí,“ uvedla mluvčí. Poruchové čety jsou podle ní stále v terénu a odstraňují závady.

Problémy jsou především na Děčínsku a v oblasti Železného Brodu. „Silný vítr tam přišel nejpozději, to znamená, že jsme měli nejkratší čas na opravu,“ řekla Hollingerová Radiožurnálu. „Situaci nám nejvíce zkomplikovalo silné sněžení a samozřejmě vichřice,“ dodala.

Silný vítr způsobil na řadě míst výpadky elektřiny. Do rána hrozí náledí, varují meteorologové

Číst článek

Vítr se v noci uklidnil, přes den má podle meteorologů vát už jen mírný západní až jihozápadní vítr o rychlosti maximálně 20 km/h. Ráno v pátek mohou mít problém především řidiči, protože na některých silnicích leží sníh nebo namrzají, ve vyšších polohách se mohou objevit i sněhové jazyky.

Pro nákladní auta nad 3,5 tuny zůstává zatím uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska, pro auta nad šest tun je na Liberecku neprůjezdná také silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Uzavřen je stále kvůli spadlým stromům bezmála dvoukilometrový úsek silnice 2627 mezi Českou Lípou a Horní Libchavou.

Kvůli vichřici a sněžení bylo ve čtvrtek odpoledne a večer neprůjezdných téměř 20 železničních tratí zejména v horských a podhorských oblastech. Nejčastější příčinou byly vyvrácené stromy na kolejích.

Zprůjezdněny už byly všechny železniční tratě s výjimkou Děčínska, kde kvůli přetrvávajícím problémům v Německu nejezdí vlaky ze státní hranice směrem na stanici Bad Schandau. „Obnovení předpokládáme kolem dnešní desáté hodiny,“ dodal Tesař.

Meteorologové varují, že bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit na jihozápadě Čech a na Vysočině, a to hlavně ve vyšších polohách. Během šesti hodin může napadnout až deset centimetrů sněhu. Večer se může ojediněle tvořit náledí.

ČTK, Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme