ONLINE: Sníh komplikuje dopravu po celém Česku. Vlaky nabírají zpoždění, dálnice D1 je opět průjezdná

Sníh a ledovka v pondělí zkomplikovaly dopravu v Česku. Nejhorší situace byla ráno, dopoledne se mírně zlepšila, nicméně autobusy a vlaky dál nabírají i několikahodinová zpoždění, některé spoje vůbec nevyjely. Podle webu Českých drah je na několika tratích kalamitní stav. Zpoždění měla i hromadná doprava, včetně tramvají v Praze. Problémy byly i na dálnicích D1 a D8, obě jsou po pondělních 12.00 opět plně průjezdné.

Praha (Aktualizováno: 13:03 8. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři ještě v noci nasadili v hlavním městě větší techniku, do ulic už vyjely pluhy. Problémy měly spoje hromadné dopravy, některé silnice byly nesjízdné a provoz byl přerušen. Výjimkou tak nebyla zpoždění i kolem třiceti minut. Více než deset minut zpoždění měla třeba v ranní špičce silně využívaná tramvaj číslo 9, ale i další spoje na pražských linkách, včetně autobusů.

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy na svých stránkách upozornil, že především v okolí Prahy můžou některé spoje vynechávat zastávky, týkalo se to například oblasti kolem Kostelce nad Černými Lesy. Provoz dalších linek může být stále značně omezen, cestující mají počítat s výrazným zpožděním napříč celou sítí, uvádí web Pražské integrované dopravy.

Text pokračuje pod online reportáží.

Silničáři v Praze pak evidovali i pár dopravních nehod. V ulici Šumavská se srazilo osobní auto s nákladním, nehoda postranní ulici zcela uzavřela.

Dálnice opět průjezdné

Problémy se nevyhnuly ani dálnicím. Například D8 na 52. kilometru ve směru na Německo ráno na hodinu uzavřel uvízlý kamion. Silničářům se ho posléze podařilo z jednoho pruhu odsunout, auta tak od 10.00 mohla využívat jeden jízdní pruh. Nyní jsou průjezdné oba pruhy bez dalších omezení.

Dopoledne se zlepšila i situace na D1 na Žďársku, kde byly v noci uzavírky. Ráno museli policisté budit řidiče odstavených kamionů a vznikla tam více než desetikilometrová kolona. Dopravu také komplikovala nehoda na D1 za Klimkovickým tunelem ve směru na Polsko. Všechny ranní nehody se obešly bez vážnějších následků. Po 12.00 policisté informovali, že dálnice je opět plně průjezdná.

Opět otevřená je pro všechny vozidla i silnice u obce Hora sv. Šebestiána na Chomutovsku - auta nad 3,5 tuny tam nemohla od rána jezdit kvůli špatné sjízdnosti. Silnice Drnovice-Podomí na Vyškovsku je uzavřená pro nákladní vozidla nad 12 tun, stejné omezení platí na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá. Kolony se tvoří mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí kvůli odstavenému nákladnímu vozidlu.

Uzavřena je kvůli sněhu už od nedělních 18.00 pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Nesjízdná zůstává kvůli ledovce silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Řidiči neprojedou ani ze Šebetova na Blanensku směrem na Pohoru.

Desítky zásahů mají už za sebou hasiči. Ledovka zatěžovala větve a stromy u silnic, které se lámou a padají na vozovku. U Hostěradic na jižní Moravě do spadlého stromu vrazilo osobní auto, nikdo se nezranil. Mezi Olbramkostelem a Šumnou na Znojemsku popadaly stromy na koleje.

Vlaková doprava

Kvůli sněhové kalamitě se objevily problémy i na železnicích. České dráhy kolem 8.00 evidovaly problémy téměř na 20 tratích, kolem 11.00 jich bylo zhruba o pět méně. Velké komplikace byly ráno například ve středních Čechách, nevyjelo několik vlaků včetně spěšných. Kvůli sněhové kalamitě nemohly České dráhy vypravit ani osobní vlak z České Třebové do Pardubic a cestující museli čekat na další. Problémy jsou na železničním koridoru i u dalších spojů, nabírají zpoždění.

„Nejvíce ranní sníh postil dopravu v Praze a ve středních Čechách. Některé spoje mají zpoždění i desítky minut. Na některých místech jsme sice zavedli náhradní autobusovou dopravu, na některých místech to ale sjízdnost silnic nedovoluje a mnohé vlaky jsme museli odřeknout,“ řekl v pondělí ráno Radiožurnálu mluvčí Českých drah Robert Pagan.

Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové problémy, které komplikují provoz na železnici a způsobují zpoždění nebo odřeknutí vlaků, jsou většinou způsobeny námrazou na sběračích u lokomotiv. Správa železnic kolem 9.00 evidovala na tratích v souvislosti s počasím už jen dílčí problémy. Zastavený provoz byl v tuto dobu kvůli pádu stromů mezi Šumnou a Olbramkostelem a mezi Dačicemi a Slavonicemi a vlaky tam nahradily autobusy.

Podle meteorologů bude v pondělí zataženo a na většině území bude sněžit. Srážky budou postupně ubývat od jihovýchodu. Teploty budou od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia, na horách může být i minus devět stupňů. V noci na úterý a středu budou teploty v severní polovině republiky klesat až na 12 stupňů pod nulu.

Jan Nevola, Gabriela Hauptvogelová, Petr Král, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme