Sníh taje a dělá městům v povodí řek vrásky

Jediný třetí stupeň povodňové pohotovosti na řece Stěnavě v Otovicích na Náchodsku byl večer odvolán. Druhý stupeň, pohotovost, stále platí na Labi v Němčicích, Na Dědině v Mitrově a na Cidlině u Nového Bydžova a Sán. První stupeň povodňové aktivity překročila v neděli řeka Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku. Hydrometeorologové ale považují situaci za stabilní. Meteorologové varují před dalším deštěm a oteplováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Na řece Stěnavě v Otovicích na Náchodsku vyhlásili odpoledne vodohospodáři stav ohrožení - tedy třetí stupeň povodňové aktivity. Koryto řeky bylo plné a hrozilo, že se z něj voda vylije. Hasiči na Náchodsku vyjížděli podle operačního důstojníka odpoledne likvidovat několik místních záplav, které však nezasáhly vesnice. Práce se soustřeďují na zaplavenou silnici mezi obcemi Krčín a Spi u Nového města nad Metují a mezi Bohuslavicemi a Pohořím. Dopoledne spadlo v severních horských oblastech východních Čech až 20 milimetrů srážek. Třetí povodňový stupeň byl večer odvolán.

První stupeň povodňové aktivity překročila v neděli řeka Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku. Vzestup je ale mírný a hydrometeorologové považují situaci na všech jihočeských řekách za stabilní. V noci však očekávají silný vzestup hladiny Otavy. Řeka by mohla dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity, to znamená stavu pohotovosti. Ledovou bariéru, která v Sušici na Klatovsku Otavu blokovala, vodohospodáři v pátek odstranili, kry však stále putují po řece.

Hladiny stoupají i v povodí Labe. Vzhledem ke srážkám a zásobám tajícího sněhu na horách očekávají královéhradečtí vodohospodáři další vzestup a někde i vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Druhý stupeň, pohotovost, platí na Labi v Němčicích, Na Dědině v Mitrově a na Cidlině u Nového Bydžova a Sán. Hladiny těchto řek jsou na vzestupu. Na dalších deseti úsecích povodí jsou vyhlášeny první stupně. Bdělost platí například na dvou úsecích Metuje a na Labi u Přelouče, Brandýsa a Ústí nad Labem. Také tam hladina stoupá.

Kvůli velké vodě byl uzavřen přívoz mezi Hřenskem na Děčínsku a německou obcí Schöna. Podle Petra Pekárny z oddělení cizinecké a pohraniční policie se délka uzavírky nedá odhadnout, protože přechod spravuje německá strana. "Vody máme teď dost, takže nejezdí přívoz s osobní dopravou a máme 5 metrů 40 cm. Jakmile spadne voda, tak zase začneme jezdit, ale jak dlouho to bude platit, to já nevím, protože to je německý přívoz."

Hladiny řek postupně stoupají i v Karlovarském kraji. V oblasti této části povodí Ohře byl ale zatím vyhlášen první stupeň povodňové aktivity v jediném místě. První stupeň povodňové aktivity je zatím hlášen pouze z lokality u odtoku z přehrady Skalka na Chebsku. Podle dispečerky z Povodí Ohře, závod Chomutov Romany Vyhnisové lze postupně očekávat první stupně povodňové aktivity i z dalších míst regionu. Záleží ovšem na vývoji povětrnostní situace. Postupně se zvedají také hladiny vodních přehrad. Všechna díla mají ale upuštěný stav a vodní toky jsou podle dosavadních zpráv ve svých korytech.

V Olomouckém kraji hasiči nezaznamenali, že by vítr způsobil nějaké škody. Déšť zatím nezvedá podle pracovníků povodí ani hladiny řek.

Ve Strakonicích byli 2 lidé lehce zraněni, když na jejich auto spadl strom. Podle jihočeských hasičů jsou to zatím jediná zranění, která dnes v této souvislosti evidují. Silný vítr zkomplikoval také železniční dopravu na trati mezi Čáslaví na Kutnohorsku a Golčovým Jeníkovem na Havlíčkobrodsku. Přibližně 5 a půl hodiny tam odpoledne nejezdily vlaky, protože po řádění přírodního živlu zůstaly na kolejích ležet spadlé stromy. Osobní vlakovou dopravu v té době nahradily autobusy. Nyní už vlaky opět jezdí, zatím se ale střídají jen na jedné koleji. Větrné počasí vydrží podle předpovědi meteorologů do zítřka, v další dny příštího týdne má vítr zeslábnout.

Markéta Kaclová, Eva Ziliziová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme