Sníh zavál silnice, stovky lidí jsou bez elektřiny

Sníh znovu komplikuje dopravu. Na silnicích se tvoří sněhové jazyky a závěje a problémy jsou i na železnici. Kalamitní stav vyhlásil Náchod, Jaroměř a také silničáři na Jesenicku a Šumpersku. Cestáři tam udržují silnice jen stěží průjezdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

Na Náchodsku napadlo až 20 centimetrů sněhu a silný vítr na silnicích tvoří až metrové závěje. Většina komunikací ve městě je nesjízdná. Pro oba směry je pro kamiony uzavřen hraniční přechod do Polska v Náchodě.

Na severu Moravy sníh některé obce úplně odřízl od okolního světa. Stovky lidí jsou bez proudu. Elektřinu nemají na Odersku nebo v Hradci nad Moravicí, kde spadl strom na vedení vysokého napětí.

Problémy mají od rána lidé v Melči na Opavsku. Cesty do obce byly neprůjezdné a tak se tam nedostaly autobusy, které vozí místní do práce. Nedojeli ani pekaři, kteří zásobují obchody. Desítky dětí kvůli sněhu nemohly do školy.

V Libereckém kraji, na Trutnovsku a v Krkonoších napadlo až 30 centimetrů sněhu. Na mnoha místech blokují dopravu kamiony. Na silnici mezi obcemi Rokytnice nad Jizerou a Vilémov na Harrachovsku spadla lavina. Místo je neprůjezdné v obou směrech.

V Ústeckém kraji je kvůli sněžení a větru uzavřeno 25 silnic. Nejhorší je situace na Lounsku. V Karlovarském kraji silničáři uzavřeli 12 úseků silnic nižších tříd. Ve Středočeském kraji je uzavřeno několik silnic na Kladensku a Rakovnicku.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na speciální stránce našeho webu.

Železnice pod sněhem

Zaváto je také několika úseků převážně regionálních železničních tratí. Aktuálně nejezdí vlaky na 21 místech. Pokud to dovoluje situace na silnicích, snaží se České dráhy zajistit pro cestující náhradní autobusovou dopravu.

Vlaky ani autobusy teď nejezdí například v úseku Frýdlant v Čechách - Nové Město pod Smrkem, Valašské Meziříčí - Holešov nebo Javorník ve Slezsku - Lipová Lázně. Hlavní tratě by měly být sjízdné.

Na horách vichřice

Problémy způsobuje hlavně silný vítr. Na Lysé hoře, na Šeráku v Jeseníkách, v Beskydech a také v Krkonoších měly nárazy větru rychlost okolo 110 kilometrů za hodinu. Naopak v Čechách v nejnižších polohách padá déšť se sněhem nebo prší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počasí se bude lepšit, řekl Rádiu Česko meteorolog Jan Šrámka

Podle meteorologů bude vítr odpoledne pozvolna slábnout a ustávat budou i srážky. V příštích dnech by už situace měla být klidnější, teploty budou slabě nad nulou a vítr se utiší.

Igor Maňour, Andrea Čánová, Jana Tomková, Šárka Slezáková, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme