Sníh ztížil čištění areálu ve Vrběticích, pyrotechnici přesto pokračují v práci

Sněžení komplikuje práci pyrotechniků ve zničeném muničním areálu ve Vrběticích. Pokud sněhu napadne větší množství, museli by dokonce čištění areálu přerušit. Zatím ale policie o stažení speciálního týmu neuvažuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní zóna | Foto: Roman Verner

Pyrotechnici omezí průzkum na prohledání bližšího okolí jednotlivých skladů i příjezdových cest.

Kvůli pěti centimetrům nového sněhu ale není možné dělat rojnice a prohledávat větší kusy luk a lesů.

Včera experti zničili přímo na místě několik kusů poškozené munice, kterou při prohlídce areálu našli. Jednalo se o různé typy výbušnin včetně dělostřelecké munice a nábojů. Dnes žádný řízený odstřel neplánují.

Pyrotechnici začali areál, kde v říjnu a v prosinci vybuchly dva muniční sklady, čistit v pondělí a pracovali tam i o vánočních svátcích.

Munici, která nebude schopná převozu, zlikvidují přímo v areálu, nepoškozenou munici uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu. Asi 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je asi 200 vojáků.

Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek půjde do skladů v Květné na Svitavsku.

Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Muniční sklad ve Vrběticích | Foto: Český rozhlas

Andrea Kratinová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme