Sníží se počet poslanců o jednoho?

Počet poslanců by se mohl snížit o jednoho na 199. Shodli se na tom dnes lídři koaličních stran - občanských demokratů, lidovců a zelených. Tímto opatřením by se mohlo zabránit povolebnímu patu, jaký pamatujeme z roku 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Politici vládních stran bude také dál debatovat o případných změnách volebního zákona, čímž vyhoví nespokojené KDU-ČSL, podle které je nedávný vládní návrh na hraně ústavnosti.

Podle premiéra Mirka Topolánka je teď výhodné tuto změnu počtu poslanců prosadit společně s přímou volbou prezidenta republiky. Odpadly by tak podle něj výhrady, které se ke snižování počtu členů Poslanecké sněmovny objevily hned po prezidentských volbách.

"Hlavní výhrada, která tam tehdy byla - a byla relevantní - že v případě prezidentské volby by byl sudý počet hlasů, se dá odstranit efektivně tím, že k zákonu o přímé volbě, který dnes leží v Poslanecké sněmovně, se přidá tato změna počtu poslanců. V případě, že by prošla přímá volba prezidenta, nebude vadit, že je sudý součet poslanců a senátorů - a tak má tato změna smysl," vysvětlil premiér Topolánek.

Podle místopředsedy České strany sociálně demokratické Milana Urbana by to stejně nezabránilo povolebním patům: "Mě se zdá, že je to spíš jen virtuální hra s čísly, jestli je 200 nebo 199 poslanců, tak to nemůže ovlivnit povolební vyjednávání. Taky kvůli praktikám, které znamenají přeběhlíky, 200 nebo 199 nic neřeší. Jestli má něco smysl, tak uvažovat o změně volebního zákona."

Nové návrhy koalice ve volebním zákoně teď chce upravit KDU-ČSL - například takzvaný bonus pro vítěze. Šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa: "Musí tam být určitý bonus, nicméně nesmí být v rozporu s ústavou."

Přečtěte si také:
Lidovci znovu odmítli změny volebního systému schválené vládou
Vláda se přiklonila k takzvané řecké variantě volebního systému
Miloš Zeman: Žádné předčasné volby, ale změna volebního systému
Ministerstvo spravedlnosti má hotový návrh přímé volby prezidenta

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme