Sobotka: ANO může dál vést finance, pokud nový ministr nebude spjat s Agrofertem

Post ministra financí by po odvolání Andreje Babiše mělo znovu obsadit hnutí ANO. V rozhovoru pro Českou televizi to řekl premiér Bohuslav Sobotka, který to označil za "vstřícný krok, aby koalice mohla dál fungovat". Má ale dvě podmínky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka. | Zdroj: Reuters

"Ten člověk na to musí být odborně připraven, protože ministerstvo financí je těžký resort. A za druhé tam nesmí být podobný problém jako u Andreje Babiše, tedy podnikatelská minulost spojená s operacemi Agrofertu a těch firem, které jsou s Agrofertem spojeny," vysvětlil předseda vlády.

Členové hnutí se sice v uplynulých dnech vyjádřili, že nevidí k Babišovu odchodu důvod, podle České televize už ale mají vhodného nástupce.

Stručný průvodce vládní krizí

Číst článek

"Budeme chtít záruky, že můj post, pokud bych se rozhodl a pokud by to nastalo a pan prezident mě odvolá, že ten post obsadí náš nominant. Někoho máme, ale není důležité, kdo to je," řekl k tomu sám Andrej Babiš.

Ten by měl podle předsedy vlády kabinet opustit, protože zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. To by podle něj stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá.

Demise, nedemise

Situace se v uplynulých dnech několikrát změnila. Sobotka nejprve oznámil, že podá demisi. Názor posléze změnil s vysvětlením, že prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér.

Zemana s Babišem pojí mocenský pakt, řekl Sobotka. To on se spolčil s Kalouskem, reaguje šéf ANO

Číst článek

To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. A tak v pátek oznámil, že demisi nepodá a naopak poslal návrh na Babišovo odvolání. I ten ale Hrad zpochybňuje.

O možné další spolupráci mají dosavadní koaliční partneři ANO, ČSSD a KDU-ČSL jednat příští týden. Babiš ČTK řekl, že Sobotka soustavně porušuje koaliční smlouvu a uzavřel pakt s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Reagoval tak na Sobotkův výrok o "mocenském paktu" Babiše s prezidentem Zemanem.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček stejně jako Babiš prohlásil, že Sobotka je v paktu s Kalouskem.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme