Sobotka bude vypovídat jako svědek. Soud jej předvolal kvůli privatizaci OKD

Soud předvolal premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD k výpovědi v kauze privatizace OKD. Podle obžaloby při ní měla vzniknout škoda přes 5 miliard a 700 milionů korun. Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, ve které byl ministrem financí právě současný premiér. Sobotka je připraven prodej těžební společnosti u soudu vysvětlit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Vláda rozhodovala na základě ceny, která byla stanovena znaleckým posudkem. Rozhodovali jsme také na základě stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ tvrdí předseda vlády.

Expert u soudu: Čas na zpracování znaleckého posudku k OKD neodpovídal realitě

Číst článek

„Rozhodovali jsme také na základě alternativní nevyžádané nabídky, která v té době byla předložena ve výši zhruba čtyř miliard korun a posléze Evropská komise konstatovala, že v průběhu privatizace nedošlo k poskytnutí nedovolené veřejné podpory,“ dodává pro Radiožurnál Sobotka, který bude u soudu vypovídat 1. září.

Znalecký posudek k ocenění státního podílu v těžební společnosti OKD nemohl být zpracován kvalitně, protože termín jeho zpracování "naprosto neodpovídal realitě". Před trestním senátem, který projednává kauzu privatizace OKD, to ve středu uvedl expert na oceňování podniků Luboš Kluz.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, jimž Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Alena Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme