Sobotka: Budoucí ministři mají prověřit personální změny na svých úřadech

Nová vláda prověří personální výměny kabinetu Jiřího Rusnoka. Podle premiéra budoucí vlády a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je nutné vědět, v jakém stavu stát koalice převezme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana | Foto: Filip Jandourek

Sobotka chce zjistit, jestli někteří lidé na úřady nenastoupili spíš na základě klientelismu než odbornosti.

„Počítám s tím, že jednotliví ministři si udělají určité prověrky na svých resortech tak, aby si zmapovali potenciální kostlivce ve skříni, a také abychom v určitém čase informovali veřejnost,“ sdělil Sobotka.

„Rusnokova vláda provedla celou řadu personálních změn, i na ty se budou muset ministři podívat, jestli tam jsou kompetentní lidé, anebo jestli tam byli dosazeni přátelé z byznysu nebo přátelé z politiky,“ vysvětlil.

Premiér také chce, aby budoucí ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD prověřil výměnu policejních prezidentů. Podle něj je kontrola této personální výměny předpokladem k tomu, aby policie dobře fungovala.

Sobotka rovněž požaduje vznik vládního personálního výboru, který by posuzoval nominace do různých státních podniků. O těch doposud rozhodovali jen ministři.

Rusnok: Země je na tom lépe

Naopak odcházející premiér Jiří Rusnok je se svou vládou spokojen. Tvrdí dokonce, že nový kabinet převezme Českou republiku v lepší kondici.

Řekl to dnes v České televizi. Přestože se ministrům nepovedlo splnit všechny závazky programového prohlášení, většina věcí se jim prý povedla.

„Trvám na tom, že rozhodně předáváme zemi v lepší kondici, než jsme ji přebírali, a to jsem schopen doložit fakty," řekl Rusnok. „Můžeme začít ekonomickým růstem, fiskální situací, pokračovat čerpáním evropských fondů nebo tím, že všechny, i často kritické, agendy fungovaly," dodal.

Jedním z problémů, které bude muset řešit i příští vláda, je podle Rusnoka nadměrné využívání externích služeb poradenských a právních firem. Prý za to může špatný stav úřadů.

Bohuslav Sobotka už zítra předá prezidentu republiky seznam kandidujících ministrů. Miloš Zeman jmenuje novou vládu poté, co parlamentem projde novela služebního zákona. To by se mělo stát do konce ledna.

Květa Moravcová, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme