Sobotka chce kvůli Babišovi změnit obsazení dozorčí rady Čepra

Možný střet zájmů ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše bude řešit koaliční rada. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD chce změnit obsazení dozorčí rady společnosti Čepro, kam Babišův Agrofert dodává biosložku do pohonných hmot. Místo by tam nově měli dostat i zástupci opozice. Zpřísnit by se podle Sobotky měla i pravidla pro firemní marketing státních a polostátních firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: Český rozhlas

Jde například o partnerství společností Čepro a ČEZ s Babišovým vydavatelstvím Mafra, kdy firmy platí za účast na Mafrou pořádaných akcích, což by podle Sobotky mělo skončit.

„Aby tady nebylo podezření, že skrze tyto výdaje se zvýhodňují mediální firmy, které patří ministrovi financí,“ řekl předseda vlády.

Andrej Babiš se při čtvrtečních interpelacích odvolal na fakt, že stejným způsobem fungovala Mafra i za ministrů financí Sobotky a Kalouska, a kritiku odmítl jako malichernou a směšnou.

„Při takové filozofii by nikdo nemohl kupovat ani Lidové noviny, ani MF Dnes, ani poslouchat Rádio Impuls, protože to by byl také asi střet zájmů,“ reagoval Babiš.

Změnu obsazení dozorčí rady Čepra i marketingová pravidla by měla řešit koaliční rada už příští středu. Premiér Sobotka očekává, že hnutí ANO přijde s vlastními návrhy.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme