Sobotka chce najít reálné řešení migrační krize. Zeman prý jen popisuje rizika

Prezident Miloš Zeman v migrační krizi podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD jen poukazuje na rizika a problémy, realistická řešení nenavrhuje. Sobotka to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas a ČTK během návštěvy na sjezdu německé sociálnědemokratické strany (SPD). Zároveň varoval před laciným populismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Prezident Zeman popisuje rizika, což je myslím věc všeobecně známá. Nejsou to nějaké zásadně nové informace. Chybí mi tam konkrétní návrhy na to, jak postupovat, abychom současnou migrační krizi realisticky zvládli,“ míní premiér Bohuslav Sobotka.

Prezident Miloš Zeman v posledních měsících neustále varuje před islámem a muslimskými uprchlíky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Migrační krize podle premiéra Bohuslava Sobotky přináší bezpečnostní rizka. Mluvil s ním zpravodaj Pavel Polák

Evropa má podle českého premiéra pomáhat lidem, kteří utíkají před válkou, protože je to v jejích silách. U vědomí všech rizik, která s sebou uprchlická krize přináší.

„Všichni, kteří chtějí ovlivňovat veřejné mínění, by neměli podléhat pokušení sbírat laciné hlasy populismem, polopravdami, zjednodušováním nebo jednoduchým strašením lidí. Myslím, že lidé jsou vystrašení už dost. Politici by měli méně strašit a více navrhovat konkrétní pragmatická řešení problémů,“ míní Sobotka.

Pro jeho vládu je tím hlavním řešením lepší ochrana vnější schengenské hranice stejně jako větší spolupráce Evropské unie s Tureckem. Kvóty nebo jakékoli jiné přerozdělování migrantů premiér ale nadále odmítá:

„Nebráníme se solidaritě, ale nechceme solidaritu nařizovanou a nechceme tady žádný trvalý přerozdělovací mechanismus, který by fungoval v Evropě.“

'Lidé jsou vystrašení dost'

Zlehčovat strach lidí nebo ho bagatelizovat není podle premiéra Bohuslava Sobotky v pořádku:

„To je přesně ten prostor, který bychom mohli poskytnout extrémní pravici a xenofobům. Prostě protože oni by byli nakonec jediní, kdo by objektivní a reálné obavy lidí byli schopni vyjadřovat a ztělesňovat.“

Evropská komise navrhne vznik společné pohraniční stráže

Číst článek

Extremistické strany v Česku zatím podle průzkumů veřejného mínění výrazně neposilují. Napětí ve společnosti nicméně je.

„Uvítal bych více reálné pragmatické diskuse o řešení problémů, které tady jsou. Ne jejich zveličování, strašení,“ nastiňuje Sobotka.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme