Sobotka: Chování Babiše k poslanci ČSSD je nepřijatelné, svolávám koaliční radu

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD chce kvůli sporu ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO se sociálnědemokratickým poslancem Ladislavem Šinclem svolat koaliční radu. Babiš obvinil Šincla z korupce a poslance údajně zastrašoval informacemi ze složky nadepsané jeho jménem. Sobotka uvedl, že chování vicepremiéra je nepřijatelné a bezprecedentní, ČSSD ho přirovnala k praxi StB.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka (vpravo)

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Kvůli konfliktu Babiše se Šinclem se dnes sešli nejvyšší představitelé sociální demokracie a poslanecký klub strany.

"Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné. Po dnešním jednání politického grémia a poslaneckého klubu ČSSD proto svolávám jednání koaliční rady," oznámil po jednání ČSSD premiér Sobotka.

Ladislav Šincl v úterý ve sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Naznačoval, že za výhradami Babišova resortu by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO.

Další den se pak kvůli novele zákona o pojišťovnictví sešlo několik koaličních poslanců, včetně Šincla a Babiše, a představitelů ministerstva financí. Na schůzku byl Andrej Babiš připravený jinak, než poslanec ČSSD předpokládal. Šinclovi údajně vyčetl, že převedl dům na manželku a že jeho matka koupila pozemek.

„Já jsem předložil pozměňovací návrh ve věci pojišťovacích zprostředkovatelů, tak jsem si myslel, že tam budeme projednávat věcnou záležitost. Místo toho on měl před sebou složku, na níž měl napsané moje jméno, a začal tam z toho vytahovat papírky a začal mi říkat, že jsem korupčník,“ popsal Šincl průběh schůzky.

Vycházel jsem z informací tisku, řekl vicepremiér

Vicepremiér odmítá, že by poslance zastrašoval. Radiožurnálu Babiš řekl, že vycházel z monitoringu tisku, který prý poukázal na nestandardní chování poslance.

„Pokud kupuje od Karviné, kde působil, pozemek na jeho matku, nevlastní dům a bydlí v něm a píše ho na manželku a další věci, tak jsem řekl, že je pro mě nedůvěryhodný a že je v tomhle případě podle mého názoru zlobbovaný a snaží se přesouvat peníze mezi pojišťovnami a makléři,“ uvedl Andrej Babiš.

Podle Ladislava Šincla jsou informace Andreje Babiše směsí domněnek a pomluv. Omluvu nicméně požadovat nebude. „Pro mě ten člověk opravdu lidsky klesl a už s ním nechci mít nic společného,“ poznamenal poslanec sociální demokracie.

Podle ČSSD metody Babiše připomínají praxi StB

Veřejnou omluvu Babiše naopak žádá ČSSD. Strana v prohlášení uvedla, že postup vicepremiéra a ministra financí je v parlamentní demokracii nepřijatelný.

"Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů Parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické Státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí," uvedla ČSSD.

Sobotka později na tiskové konferenci prohlásil, že spor neohrožuje fungování koalice, podle premiéra v něm jde o demokracii v České republice a dobrou pověst ministra. Za koaliční spor nepovažuje celou záležitost ani předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Uvedl však, že ho chování Babiše k Šinclovi šokovalo.

"Není to koaliční spor. Jde o princip komunikace poslance a člena vlády. Jsem šokován jednáním ministra vůči poslanci, pokud to tak bylo," napsal Bělobrádek v prohlášení pro ČTK.

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme