Sobotka hodnotí odpověď Norska v kauze Michalákových jako nedostatečnou

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD není spokojený s reakcí norské premiérky na dopis, který jí poslal kvůli případu bratrů Michalákových. Podle Sobotky je odpověď příliš obecná. Z odpovědi například není jasné, proč jsou bratři rozděleni do dvou pěstounských rodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Zdroj: ČTK

Česká diplomacie poslala Norsku už dvě nóty, premiér napsal předsedkyni norské vlády Erně Solbergové.

Ptal se třeba na to, proč jsou děti dál u pěstounů, proč žijí odděleně a jestli norské úřady budou spolupracovat s českými.

„Odpověď norské předsedkyně vlády reaguje na zmíněné otázky pouze obecně. Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje,“ uvedl Sobotka.

Vláda chce diplomatickým tlakem podpořit Evu Michalákovou a její rodinu v úsilí o získání chlapců do péče. Sobotka to uvedl ve zprávě, v níž informuje sněmovnu o postupu v případu. Dokument dnes zveřejnil Úřad vlády.

„Česká vláda vyvíjí maximální tlak na norskou vládu společnými kroky všech zúčastněných resortů a je rozhodnuta v tomto úsilí nadále pokračovat,“ upozornil Sobotkův mluvčí Martin Ayrer.

Podle Sobotky vyplývá z odpovědi norské strany také to, že do nynějšího řízení u norských úřadů nemohou tamní vláda ani její členové zasahovat.

'Odpověď je neuspokojivá, až urážlivá'

Petiční výbor na podporu rodiny považuje za nepřípustné, aby Norsko v kauze českých občanů „vytrvale odmítalo odpovídat“ na otázky. Tato „hradba mlčenlivosti“ prý jen posiluje podezření na pochybení norských úřadů.

Podle výboru by měla česká diplomacie postupovat společně s okolními zeměmi a podat na Norsko kvůli odebírání dětí žalobu za porušení lidských práv.

„Tady se ani zdaleka nejedná o ojedinělý případ, jsou jich minimálně desítky. Myslím, že je načase začít se zabývat i možností úzké spolupráce s dalšími podobně postihovanými zeměmi, konkrétně se Slovenskem, Polskem, Lotyšském, Litvou a Ukrajinou,“ vysvětlil Pavel Hasenkopf, právník Evy Michalákové.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

Domnívá se, že norská odpověď premiérovi Sobotkovi je neuspokojivá, až urážlivá. Tlak na norskou stranu by měl podle Hasenkopfa pokračovat, dokud Norsko neumožní návrat chlapců k jejich rodině:

„Je zřejmé, že Norsko svým jednáním porušuje jak úmluvu o právech dítěte, tak i evropskou úmluvu o lidských právech, že Norsko v žádném případě není vzorovým státem v oblasti ochrany práv dětí, naopak že je odstrašujícím příkladem, jak se s dětmi zacházet nemá.“

Premiér zvažuje další dopis

Norské úřady odebraly dnes devítiletého Denise a šestiletého Davida českým rodičům v květnu 2011, a to kvůli podezření na násilí, zneužívání a nedobrou situaci v rodině. Policie případ vyšetřovala, pro nedostatek důkazů ho ale odložila. Obvinění nepadlo.

Chlapci vyrůstají odděleně, každý v jiné pěstounské rodině. Matka, která se s nimi smí vídat dvakrát ročně na 15 minut, chce syny získat do péče. V prosinci požádala Eva Michaláková v Norsku o přezkoumání svého případu.

Premiér Sobotka věří, že by se situace mohla zlepšit po cestě šéfa brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána do Norska. Cesta by se měla uskutečnit do konce února. Pokud by se stav nezměnil, chce premiér napsat norské premiérce další dopis.

Sněmovna o případu jednala loni v prosinci. Sobotkově vládě uložila, aby podnikla kroky k návratu chlapců do Česka. O postupu měl premiér poslance do poloviny února informovat.

ČTK, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme