Sobotka jde na Hrad, se Zemanem chce sladit názory na zahraniční politiku

Zahraniční politika Česka má do budoucna znít jednotně. S takovým předsevzetím jde premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Pražský hrad. Prezidenta Miloše Zemana tam chce na společné schůzce přesvědčit, aby více konzultoval své výroky se členy vlády. Zeman dřív zpochybňoval třeba přítomnost ruských vojáků na Ukrajině nebo účinnost sankcí EU vůči Rusku. Hrad ale tvrdí, že v zásadních otázkách zahraniční politiky prezident drží linii vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (vlevo) Bohuslav Sobotka (vpravo), Úřad vlády | Foto: Filip Jandourek

„Počítám s tím, že s panem prezidentem probereme zejména to, co se odehrávalo v posledních třech nebo čtyřech týdnech z hlediska komunikace navenek,“ vzkázal Sobotka už při listopadové návštěvě Spojených států, že oficiální linii zahraniční politiky Česka musí dodržovat i Hrad.

Prezident Miloš Zeman tehdy čelil kritice hned za sérii výroků. Prvním bylo prohlášení, ve kterém označil Čínu za svůj vzor pro stabilizaci společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka jde za Zemanem, chce si s ním vyříkat rozdílné názory na zahraniční politiku Česka. Připravili Lenka Jansová a Vladimír Křivka

Kritice ale čelil i za vulgarity směrem k punkové skupině Pussy Riot anebo za slova ohledně konfliktu na Ukrajině.

Zeman se mimo jiné postavil proti vstupu Ukrajiny do NATO a zemi naopak doporučil, aby se podřídila zájmům zahraniční politiky sousední velmoci.

„Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a takzvané finlandizaci,“ prohlásil Zeman.

Zemanovo chování se nelíbí i veřejnosti

Jeho sporné výroky ale nevadí jen vládě. Způsob, jakým prezident reprezentuje Českou republiku v zahraničí, mu vyčítá i veřejnost.

Ukázal to nedávný průzkum společnosti Median pro Český rozhlas, ve kterém 71 procent dotázaných uvedlo, že hlava státu podle nich poškozuje obraz Česka ve světě.

Premiér proto chce, aby Zeman pro příště své výstupy s kabinetem konzultoval.

„Prezident logicky má své vlastní politické názory a priority, nicméně vidím jako úkol pro člena vlády dosáhnout lepší koordinace výroků pana prezidenta s výroky premiéra a ministra zahraničí. O to se budu snažit,“ ujistil Sobotka.

Ovčáček: Politika vlády a Hradu je stejná

Že by se prezident Zeman odkláněl od oficiální politiky vlády, ale Hrad odmítá. Chce si proto počkat na to, s čím Sobotka na podvečerní schůzku dorazí.

„Je to pravidelná konzultace pana prezidenta s panem premiérem a záleží samozřejmě na panu premiérovi, s jakými tématy chce přijít. Pokud jde o zahraniční politiku, odkazuji na slova pana premiéra v Poslanecké sněmovně, kdy hovořil o tom, že zahraničněpolitické aktivity pana prezidenta a vlády jsou plně v souladu,“ říká prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Sobotka totiž minulý čtvrtek při sněmovních interpelacích řekl, že není možné požadovat, aby všichni ústavní činitelé měli na věci úplně stejný názor. Za důležité ale považuje, aby se Česko vyjadřovalo jednotně a srozumitelně na půdě NATO a Evropské unie.

Vedle něj chtěli slyšet vysvětlení sporných výroků od prezidenta Zemana i někteří zástupci Senátu. Výzvu prezidentovi, aby se přišel obhájit přímo do horní komory parlamentu, ale nakonec většina senátorů neodsouhlasila.

Lenka Jansová, Simona Bartošová, Vladimír Křivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme