Sobotka: Mráz způsobil vinařům škody 1,4 miliardy, ovocnářům 400 milionů
Mrazy způsobily vinařům škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po dnešním jednání ve Valticích se zástupci pěstitelů. Vláda podle Sobotky chce co nejrychleji zavést systémová řešení finanční podpory a nepříznivou situaci v zemědělství řešit na vládní i evropské úrovni.
Dubnový mráz poškodil vinařům zhruba třetinu vinohradů, některým celé vinice. U ovocnářů jsou nejvíce postižené meruňky a broskve, u nichž se předpokládá ztráta proti průměru 60 procent, z poloviny jsou postižené višně a třešně. U jablek se republiková ztráta pohybuje okolo 20 až 25 procent.
Podle premiéra Sobotky může vláda podpořit zemědělce dotacemi, kde by pěstitelé měli mít možnost mimo jiné získat dotaci na protimrazová opatření, a také spuštěním fondu nepojistitelných rizik. Příští týden o tom chce jednat s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Premiér Bohuslav Sobotka jednal se zástupci vinařů o škodách, které jim způsobily dubnové mrazy a o možné pomoci. Hostem ČRo byl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray
„Zatím ministerstvo zemědělství o tom vede diskuzi, o možnosti vzniku takovéhoto fondu. Podle mě by se debata o fondu nepojistitelných rizik měla výrazným způsobem urychlit a byl bych rád, kdyby ještě v mandátu naší vlády předložil kabinet konkrétní návrh řešení,“ uvedl.
Jak připomíná prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray, vznik fondu nepojistitelných rizik by byl důležitý zejména pro ovocnáře a zelnáře. „Protože těm běžné komerční pojišťovny plodiny nepojišťují vůbec. U vinohradů je to cena, na kterou si to vinohradník pojistí, zhruba 18 až 20 korun na kilogram hroznů,“ popisuje.
Co se týče dotací na protimrazová opatření, Nyitray upřesňuje, že jde o opatření, která nepůsobí příliš preventivně, ale operativně v době, kdy mrazy přicházejí.
„Jsou to zejména opatření spočívající v ohřívání vinohradů. U nás zatím tato opatření nebyla příliš rozšířená, protože mrazy takto nepřicházely. Ale za posledních 5 let máme už třikrát na jaře mrazy, které způsobily likvidaci dost velké části úrody a je nejvyšší čas se tím zabývat,“ říká.
Sobotka také připomněl, že chce na jednání vlády zařadit samostatný bod o zemědělství, které se podle něj nyní potýká s více krizovými jevy. Kromě mrazů je to i otázka nízkých výkupních cen mléka či problém s odbytem v živočišné výrobě. Na jednání vlády mají být i zástupci zemědělců.
Sobotka také chce dále apelovat v Evropské komisi na společné evropské řešení problémů v zemědělství. „Česká republika bude usilovat o to, aby se složitá situace v evropském zemědělství dostala na program červnové Evropské rady,“ uvedl premiér na twitteru.
S vinaři a ovocnáři ve Valticích. Stát by měl vytvořit lepší podmínky pro pojišťování rizik. pic.twitter.com/jrlvstzwjh
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 21. května 2016
Podle Haška chce kraj podpořit vinaře také zkoušením účinnosti technologií, které by zmírnily dopad mrazů, ve střední vinařské škole. Ta má zároveň zkoušet nové odrůdy odolnější vůči výkyvům počasí i chorobám.
Před několika dny zmínil také předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný, že letošní rok může být pro mnohé zemědělce zlomový, protože se sešlo více negativních faktorů. Zvlášť špatný může být pro ty, kteří se soustředí na jeden druh výroby.