Sobotka navrhl na nového šéfa BIS Michala Koudelku. Langa by mohl nahradit v srpnu

Novým šéfem Bezpečnostní informační služby by mohl být Michal Koudelka. Jeho zvolení dnes vládě jednomyslně doporučili poslanci sněmovního bezpečnostního výboru. Dlouholetého zpravodajce na post po Jiřím Langovi navrhl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Koudelka by měl zajistit kontinuitu práce civilní tajné služby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) navrhl do čela BIS Michala Koudelku (vpravo).

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) navrhl do čela BIS Michala Koudelku (vpravo). | Zdroj: ČTK

Vláda bude o návrhu na jmenování jednat 27. července, výměna na místě šéfa BIS by podle Sobotky mohla nastat v polovině srpna.

Předseda vlády na výboru řekl, že návrh předložil po zralé úvaze. Koudelka má podle něj dostatek profesních i lidských zkušeností pro to, aby mohl funkci ředitele BIS vykonávat.

„Upřednostnil jsem záruku profesionálního a skutečně nestranného vedení Bezpečnostní informační služby a myslím si, že je důležité, aby zůstala profesionálním sborem, který je zcela nadstranický, není součástí žádných politických bojů, není závislý na žádných komerčních subjektech, ale odvádí svoji práci ve prospěch občanů České republiky,“ řekl Sobotka.

Lang se za Koudelku zaručil

Odcházející ředitel Lang označil Koudelku za úspěšného manažera, jako ředitel oddělení kontrašpionáže prý dosáhl výborných výsledků, o kterých by se ale veřejnost neměla dozvědět. Za možného nástupce se zaručil.

„Rád bych, aby služba byla i nadále zcela apolitická, profesionální, aby pracovala striktně v mezích zákona a byla připravena okamžitě reagovat na veškeré výzvy a hrozby, které před námi jsou nebo mohou stát,“ prohlásil Koudelka.

„Doufám, že služba bude pod mým vedením minimálně tak úspěšná jako pod vedením pana ředitele Langa," dodal.

Nikdo z opozičních poslanců jeho kandidaturu nezpochybnil. Daniel Korte z TOP 09 jen vznesl otázku, jestli byl někdy Koudelka v KSČM. Na to zpravodajec odpověděl, že nebyl.

Poslanci taky ocenili Koudelkovu profesionalitu. Už kvůli tomu, že o něm na internetu prakticky nelze nic zjistit, což je u důstojníka tajné služby potřebné.

Důvody odchodu nechce Lang rozebírat

O odchodu současného šéfa z čela BIS se mluvilo už loni na podzim. V čele české kontrarozvědky stál 13 let. O odvolání Lang podle Sobotky sám požádal 6. června. Důvody žádosti ale nechtěl rozebírat.

Podle informací ČTK se Koudelka narodil v roce 1965. Vystudoval ČVUT, v BIS pracuje již od 90. let. Oddělení kontrašpionáže vede deset let.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme