Sobotka nebude komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD

Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v pondělí odmítl komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD. Řekl pouze, že se ve středu aktuální situací bude zabývat stranické grémium. Spekulace o odchodu Sobotky z pozice stranického lídra se objevily v souvislosti s poklesem preferencí ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka po své schůzce s prezidentem Zemanem (ilustrační foto) | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Podle zákulisních informací se v pátek úzké vedení strany shodlo na tom, že by Sobotka měl zůstat.

V pondělí se bude Sobotka mimo jiné s volebním týmem chystat na sobotní programovou konferenci. Předcházet jí bude zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, který má mezi sjezdy pravomoc odvolat členy předsednictva. Podle mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga bude ale náplní zasedání poslední diskuse a schválení programu.

"Ve středu se sejde politické grémium ČSSD a bude samozřejmě o všech věcech jednat," řekl Sobotka novinářům při odchodu z konference o stavebnictví. Ke své budoucnosti v čele strany se dál odmítl vyjádřit.

Status quo

Podle řady sociálních demokratů už je čtyři měsíce před volbami na výměnu lídra pozdě. "Vyslovili se pro zachování statu quo, výměna to neřeší," řekl dobře informovaný zdroj z Lidového domu.

Dodal, že se spekulace o odchodu Sobotky objevovaly před březnovým sjezdem ČSSD, kde se ale nikdo proti předsedovi nepostavil. Jde podle něj o vyjádření neúspěšných kandidátů ze stranických primárek.

Stresem trpí mladí politici. Vysoká politika podporuje psychopatické chování, tvrdí odborníci

Číst článek

Ústřední výkonný výbor může podle stanov ČSSD vyslovit nedůvěru předsedovi nebo některému z jeho místopředsedů. Pokud by pro nedůvěru některého z nich hlasovaly alespoň tři pětiny členů výboru, znamená to jeho odvolání. V případě členů předsednictva pak výkonný výbor zvolí náhradníky, u předsedy takovou pravomoc nemá.

Některá média v posledních dnech přinesla informaci, že by se mohl Sobotka funkce předsedy sám vzdát. Podle zdroje ČTK z blízkosti Lidového domu takovou možnost v současnosti nic příliš nenaznačuje. Sobotkovo okolí však přesto zůstává ostražité, protože například i v případě květnového ohlášení demise celé vlády premiér překvapil i své okolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme